55 lat lubelskiej „Przepiórki”

29 września br. Koło Łowieckie nr 84 „Przepiórka” w Lublinie obchodziło jubileusz 55-lecia swojej działalności.

Program obchodów zainaugurowano mszą św. w Kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie, w intencji myśliwych, ich rodzin, bezpiecznych łowów oraz w intencji zmarłych kolegów. Cześć oficjalną i biesiadną zorganizowano w Zajeździe „Drob” w Urszulinie. Po przemówieniu prezesa Koła Zbigniewa Wiatra i wystąpieniach gości, uczestnikom Jubileuszu wręczono okolicznościowe dyplomy i znaczki.

Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie, w okręgu chełmskim obwód nr 48, powiat włodawski – Hanna. Zrzesza 35 członków. Zarządu koła tworzą: Zbigniew Wiater – prezes, Paweł Frant – łowczy, Grzegorz Wiater – sekretarz i Andrzej Kosiarski – skarbnik.

Grupy interwencyjne kontra afrykański pomór świń

W sierpniu został wdrożony pomysł utworzenia tzw. grup interwencyjnych do walki z ASF wzdłuż wschodniej granicy Polski. Pilotażowym działaniem grup interwencyjnych szybkiego reagowania został objęty pas przygraniczny z Federacją Rosyjską, Litwą, Białorusią i Ukrainą. Spotkanie szkoleniowe w okręgu chełmskim z przedstawicielami Straży Granicznej, członkami zarządów kół łowieckich, myśliwymi a także przedstawicielami Ministerstwa Środowiska i Zarządu Głównego PZŁ odbyło się 26 września na strzelnicy myśliwskiej w Kumowej Dolinie.

Puchar Juniorów i Zawody Sędziów

W ostatnią sobotę września strzelnica myśliwska w Kumowej Dolinie gościła organizatorów i uczestników ostatnich w tym roku zawodów strzeleckich. Zgodnie z regulaminem zawodów w Pucharze Juniorów uczestniczyli młodzi adepci łowiectwa ze stażem członkowskim do 5 lat. Łącznie w zawodach uczestniczyło 24 zawodników, w tym diany. Obowiązki sędziego głównego pełnił Andrzej Maciąg. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Marian Rudnik, prezes ORŁ w Chełmie.

WYNIKI.
VI Puchar Juniorów:
1. Łukasz Kędzierawski – 231/250 pkt
2. Maciej Kusiak – 206 pkt.
3. Konrad Gawron – 201 pkt.
4. Ireneusz Pawłowski – 183 pkt.
5. Krzysztof Dźwierzyński – 177 pkt.
6. Sebastian Wiśniewski – 151 pkt

Zawody Sędziów i Instruktorów:
1. Sławomir Udrycki – 226 pkt.
2. Józef Pituch – 213/250 pkt.
3. Adam Kabała – 206 pkt.
4. Jerzy Suchodół – 159 pkt.
5. Mirosław Kabała – 158 pkt.
6. Zbigniew Kostyła – 146 pkt.

Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów. Wśród zawodników i organizatorów rozlosowano nagrodę ufundowaną przez Ireneusza Pawłowskiego – szczęście tym raz uśmiechnęło się do Łukasza Kędzierawskiego.

Zakaz polowań zbiorowych

Na mocy rozporządzeń nr 42 Wojewody Lubelskiego (z dn. 30 sierpnia) i kolejnych – nr 53 i nr 54 (z dn. 5 października) w sprawie zwalczania ASF na terenie m.in. powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego na określonych obszarach zapowietrzonych i zagrożonych zakazuje się polowań zbiorowych i odłowów zwierząt.

Ocena prawidłowości pozyskania rogaczy

(10-12 października) W Domu Myśliwych Ziemi Chełmskiej na strzelnicy myśliwskiej w Kumowej Dolinie zespoły oceny prawidłowości pozyskania samców zwierzyny płowej oceniały prawidłowość pozyskania rogaczy. Łącznie oceniono prawidłowość odstrzału 1249 kozłów pozyskanych w minionym sezonie łowieckim przez myśliwych selekcjonerów. Komisja pozyskanie 8 sztuk oceniła jako odstrzał nieprawidłowy, tj. punkt czerwony. Wyceniono wstępnie jako trofea medalowe 134 parostki (41 – brązowomedalowe, 57 – srebrnomedalowe, 36 – złoto medalowe).

Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie wyróżnił kolegów selekcjonerów za pozyskanie najokazalszych i najciekawszych w formie trofeum. W kategorii najokazalsze trofeum w minionym sezonie łowieckim przyznano:

– I lokata i tytuł „Rogacz AD 2018” – Paweł Smyk z KŁ nr 62 „Piżmak” w Nieliszu, za pozyskanie w dniu 11.08 na terenie obwodu łowieckiego nr 243, w pow. krasnostawskim, rogacza z parostkami o masie 675 g – złoty medal 164,12 pkt CIC.

– II lokata – Krzysztof Kosierb z KŁ nr 151 „Żubr” w Lublinie, za pozyskanie w dniu 1.08 w obwodzie łowieckim 191, w pow. krasnostawskim. rogacza z masą parostków 645 g – złoty medal 154,87 pkt CIC.

– III lokata – Adam Kępiński z KŁ nr 82 „Dubelt” w Chełmie, za pozyskanie w dniu 4.07 w obwodzie łowieckim 185, w pow. chełmskim, rogacza z masą parostków 605 g. – złoty medal 153,12 pkt CIC.

– IV lokata – Marek Kuszneruk z KŁ nr 86 „Szpak” w Woli Uhruskiej za pozyskanie w dniu 28.07 w obwodzie łowieckim 122, w pow. włodawskim, rogacza z masą parostków 620 g – złoty medal 145,50 pkt CIC.

W kategorii najciekawsze w formie trofeum w minionym sezonie wyróżniono w konkursie „Rogacz – Myłkus AD 2018 wyróżnienia otrzymali:

– Bogdan Piech z KŁ nr 12 „Szóstak” w Lublinie za pozyskane parostki „myłkusa” strzelonego w obwodzie nr 138, w dniu 21 lipca – masa 455 g,

– Bogdan Ścisłowski z KŁ „Żbik” w Warszawie za pozyskane parostki „myłkusa” strzelonego w obwodzie łowieckim nr 77, w dniu 26 maja – masa parostków 535 g,

– Maciej Biedroń z KŁ nr 23 „Szarak” w Chełmie za pozyskane parostki „myłkusa” strzelonego w obwodzie nr 169 w dniu 29 czerwca – masa parostków 275 g,

– Mirosław Knieć z KŁ nr 81 „Sarna” w Gorzkowie za pozyskane parostki „myłkusa” strzelonego w obwodzie nr 226 w dniu 22 maja – masa parostków 565 g. (m)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here