W niedzielne popołudnie panie z KGW w Brzezinach w gminie Kraśniczyn obchodziły jubileusz 60-lecia działalności.

Na urodziny Koła do remizy w Brzezinach przybyli m.in.: poseł Teresa Hałas, senator Józef Zając, prorektor PWSZ w Chełmie Beata Fałda, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, wójt gminy Kraśniczyn Monika Grzesiuk czy radni powiatowi Anna Mróz i Marek Nieścior.

O działaniach Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinach opowiedziały Elżbieta Sokół i Krystyna Ostrowska. – To historycznie najstarsza organizacja w naszej gminie. Z pięknymi tradycjami, bogatą historią i dużymi osiągnięciami. Koło Gospodyń Wiejskich od wielu lat dąży do wzmocnienia integracji środowiska lokalnego. Podejmuje szereg działań, które mają na celu podkreślenie naszego znaczenia w codziennym życiu środowisk wiejskich – mówi Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn.

KGW w Brzezinach powstało 17 stycznia 1959 r. na zebraniu wiejskim. Ustalono wówczas cztery kierunki rozwoju Koła: produkcja rolna, gospodarstwo domowe, opieka nad dzieckiem, kultura i oświata. W tak szerokim zakresie KGW działa od początku swojej działalności aż do dnia dzisiejszego. W dziedzinie gospodarstwo domowe prowadzone są okresowo kursy racjonalnego żywienia, kurs malarski, gotowania i wypieków. – W przeszłości w okresie nasilonych prac żniwnych organizowane były ,,dziecińce” do opieki nad dziećmi z naszej miejscowości. Zakup zabawek i wynagrodzenie opiekunów pokrywało Koło z własnych środków – przypomina Grzesiuk. Kultura i oświata to kolejna gałąź działalności Koła. Od roku 1960 zaczyna funkcjonować zespól teatralny, który ze swoim repertuarem odwiedził wszystkie miejscowości gminy Kraśniczyn, a także Siennicy Różanej i Leśniowic. Dochód uzyskany z występów został przekazany na budowę sklepu i remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Obiekty te funkcjonują po dziś dzień. Opiekę nad budynkiem remizy sprawują strażacy, natomiast budynek sklepu po zakończeniu jego działalności przekazano do użytkowania dla KGW w Brzezinach.

Od początku swojej działalności KGW jest też zespołem wokalnym, który występował na wielu okolicznościowych imprezach na terenie gminy, a nawet województwa. W roku 1977 zostaje założony w ramach KGW chór pod nazwą ,,Kalinki” a później „Brzezinianki”. W latach 80. XX w. w nagrodę za wysoki poziom i osiągnięcia, władze gminy zatrudniały do pracy z zespołem profesjonalnego nauczyciela i dyrygenta.

Przez ponad pół wieku występów KGW zgromadziło wiele nagród i dyplomów. Z ważniejszych osiągnięć należy wymienić: występ w polskim Radiu Lublin w 1984 r. (przy okazji jubileuszu 25-lecia powstania koła), w roku 2006 KGW dostało Honorowa Odznakę za zasługi dla Euroregionu Bug, zespół „Brzezinianki” został nagrodzony w konkursie powiatu krasnostawskiego: „Kultura 2014” w kategorii Zespół Artystyczny 2013. W roku 2020 zgłoszono i wpisano Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezinach do Krajowego Rejestru KGW w ARiMR. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here