7 cudów do zjedzenia, wypicia i zabawy

Uliczne warsztaty wypieku cebularzy, Jarmark Inspiracji, premiera pizzy po lubelsku, pokaz mody włoskiej, wernisaże i wiele innych, nie tylko kulinarnych, atrakcji czeka na uczestników rozpoczynającego się już dzisiaj w Lublinie 9. Europejskiego Festiwalu Smaku.

Słowem – kluczem włoskiej edycji festiwalu jest Amore. Mottem „Lubelskie. Smakuj życie”.
Tegoroczna edycja festiwalu potrwa tydzień, do 10 września i upłynie pod hasłem „Italia!”. To wyjątkowa szansa, aby przygotować ulubione dania z polskimi gwiazdami, odkryć smaki regionu czy posłuchać włoskiej muzyki. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Pokazy kulinarne, laboratoria smaku, instalacje i strefy jarmarku, spotkania i debaty, kolacje i wydarzenia w mieście – będzie pysznie!
Organizatorzy spodziewają się aż 100 tysięcy ludzi, którym opowiedzą o Lublinie i 7 wiekach jego historii, pokazując różnorodne oblicza kultury – od muzyki, poprzez obraz, słowo, a także stół i kulinaria.
W 7 najlepszych restauracjach Lublina turyści będą poznawać smak 7 wieków historii miasta – od faramuszki, ulubionej zupy Mikołaja Reja, przez polędwicę w węgrzynie Bolesława Leśmiana, po bułeczki z kardamonem Józefa Piłsudskiego i ciasteczka pieprzowe Józefa Czechowicza. Projektowi towarzyszy specjalne wydanie „Przewodnika po restauracjach Lublina edycja 2017” – dedykowanego 700-leciu Lublina.
Kulinarną gwiazdą Festiwalu będzie Stefan Unterkircher, włoski wizjoner kuchni, szef kuchni w najlepszych restauracjach włoskich i europejskich. Mistrzowski pokaz Latające talerze, edycja „Lunch w Mediolanie” zaprezentuje w sobotę o godzinie 19:30 na Scenie Smaku, która na czas festiwalu zostanie wybudowana na placu Po Farze.
W ramach 9. Europejskiego Festiwalu Smaku po raz drugi odbędzie się także konkurs „Śniadanie po lubelsku”.
Podczas festiwalu historycy i kucharze przygotują specjalne menu z czasów unii lubelskiej z 1569 roku. Propozycje dań i szczegółowe receptury pochodzą z książek kucharskich, zielników i poradników z XV i XVI wieku.
Nie zabraknie również wspaniałej muzyki – największe gwiazdy włoskiej piosenki wystąpią wspólnie podczas koncertu „Festa Italiana”. W sobotni wieczór na Arenie Lublin pojawią się legendy: Al Bano & Romina Power (z orkiestrą symfoniczną), Drupi, Sabrina oraz Stefano Terrazzino (jako gospodarz oraz z zespołem tanecznym).
Szczegółowy program znajduje się na stronie Europejskiego Festiwalu Smaku www.europejskifestiwalsmaku.pl BS