8 milionów z zewnątrz na inwestycje

Tuż przed Nowym Rokiem Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn, przedłożyła radzie projekt budżetu na 2022 r. Znalazło się w nim m.in. 8 mln zł na inwestycje, większość z Polskiego Ładu.

Pomimo pandemii, która nie ułatwia funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, wójt gminy Kraśniczyn Monika Grzesiuk jest przekonana, że budżet i zamierzenia inwestycyjne zostaną zrealizowane. – Corocznie kwoty na wydatki budżetowe rosną, stąd też jesteśmy w stanie finansować bieżące utrzymanie gminy, realizować zadania oświatowe, utrzymanie dróg, oświetlenie, bezpieczeństwo, dostawy wody, odbioru ścieków oraz odpadów – wylicza.

Na realizację inwestycji w latach 2022-2023 gmina Kraśniczyn pozyskała środki zewnętrzne w wysokości ok. 8 mln zł. 6,71 mln zł pochodzić będzie z Rządowego Funduszu Polski Ład, z którego zostaną wykonane aż cztery inwestycje: przebudowa mostu na rzece Wojsławce wraz częścią ul. Parkowej (lata 2022/2023, wartość inwestycji – 3,6 mln zł), kompleksowa wymiana wodomierzy w całej gminie w systemie zdalnego odczytu (700 tys. zł), przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drewniki (1,5 mln zł), przebudowa ujęć wody i przepompowni ścieków z doposażeniem ich w instalacje fotowoltaiczne (2022/2023, 1,2 mln zł). 500 tys. zł gmina pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, za co zostaną przebudowane drogi gminne w Surhowie. Kolejne pół miliona zł trafiło do Kraśniczyna w nagrodę za udział w konkursie „Rosnąca odporność” (na razie nie wiadomo, na co zostaną wydane te pieniądze).

W planach jest też przeniesienie gminnego targowiska na plac przy Gminnym Domu Kultury. Jak już pisaliśmy w ramach działań prorozwojowych wójt Grzesiuk zrealizuje w 2022 r. swój pomysł na wsparcie dla rodzin z tytułu urodzenia dziecka, wprowadzając „Wyprawkę dla Malucha z gminy Kraśniczyn”. Przypomnijmy też, że w tym roku uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa na trasie Kraśniczyn – Olszanka. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here