9 milionów euro dla MOF Krasnystaw

Gminy: Krasnystaw, Siennica Różana, Łopiennik Górny, miasto i gmina Izbica oraz miasto Krasnystaw utworzyły Miejski Obszar Funkcjonalny. Niewykluczone, że dołączy do nich powiat krasnostawski. Kwota unijnego wsparcia dla MOF Krasnystaw wynosi ponad 9 mln euro.

MOF Krasnystaw to obszar funkcjonalny wyznaczony w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku i stanowiący jeden z obszarów strategicznej interwencji. Obejmuje: miasto Krasnystaw oraz gminy: Krasnystaw, Siennica Różana, Łopiennik Górny, a także miasto i gminę Izbica. Nie tak dawno władze województwa lubelskiego zatwierdziły propozycję alokacji pieniędzy na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. MOF Krasnystaw dostanie wsparcie w wysokości 9 007 915 euro, czyli ponad 40,5 mln zł!

Jak mówi burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk, pieniądze te, w trybie pozakonkursowym, zostaną przeznaczone na realizację projektów, które rozwiążą problemy i będą odpowiednie do potrzeb nie tylko miasta, jako ośrodka rdzeniowego, ale także dla strefy zewnętrznej MOF, czyli: miasta i gminy Izbica oraz gmin: Krasnystaw, Siennica Różana i Łopiennik Górny.

– Realizowane będą zarówno zadania inwestycyjne, jak i tzw. projekty „miękkie”. Realizacja tych działań przyczyni się do budowy potencjału rozwojowego Krasnegostawu oraz wzmocni powiązania funkcjonalne miasta z sąsiednimi samorządami – podkreśla Robert Kościuk.

Władze samorządowe gmin, które przynależą do MOF Krasnystaw, wyznaczyły pierwsze priorytety. – Najważniejsza – naszym zdaniem – jest gospodarka odpadami i w tym zakresie będą realizowane główne inwestycje. Chodzi o cały system gospodarki odpadami. Miasto i gmina mają spółkę, którą będziemy chcieli dokapitalizować. Na drugim miejscu jest turystyka. Chodzi o stworzenie wspólnej mapy ciekawych miejsc turystycznych, żeby każdy samorząd miał możliwość pokazania tego, co najbardziej atrakcyjne. Na trzecim miejscu jest komunikacja i transport publiczny – podkreśla Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw.

Z rozwojem transportu publicznego nadzieje wiąże burmistrz miasta i gminy Izbica, Jerzy Lewczuk. – Rozmawiamy o zakupie trzech autobusów z silnikiem elektrycznym. Dużo osób z terenu Izbicy dojeżdża do pracy w zakładach na terenie nie tylko miasta Krasnystaw, ale gminy. Nasza młodzież uczy się w krasnostawskich szkołach, więc inwestycja w takie przedsięwzięcie miałaby sens – mówi burmistrz Lewczuk.

Do MOF Krasnystaw ma też przystąpić powiat krasnostawski. Jak informuje burmistrz Kościuk, trwają rozmowy na temat możliwości zaangażowania starostwa we wdrażanie instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego MOF Krasnystaw. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here