90. urodziny Banku Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. obchodzi w tym roku 90. urodziny. Z tej okazji w lubelskim Teatrze im. Osterwy odbyła się uroczysta gala. Wieczór uświetniły piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny i Jana Kiepury, wzbogacone przedwojennymi ciekawostkami z historii Pekao oraz film poświęcony pierwszemu 10-leciu banku.


Dziś Bank Pekao S.A. to jeden z najnowocześniejszych banków w Polsce, obsługujący ponad 5 milionów klientów i zatrudniający ponad 15 tys. pracowników. Do grupy kapitałowej banku należy obecnie kilkanaście spółek, będących liderami działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych.

Tymczasem 90 lat po założeniu instytucji warto przypomnieć, że Bank Polska Kasa Opieki powstał, aby obsługiwać Polaków na emigracji, umożliwiając im gromadzenie funduszy na korzystnych zasadach za granicą i przesyłanie pieniędzy do rodzin pozostających w kraju.

– Rozpoczynamy obchody wyjątkowego jubileuszu, przypominając, że misja Polskiej Kasy Opieki nigdy nie ograniczała się do kwestii związanych z bankowością. Zgodnie ze swoją nazwą bank roztaczał opiekę nad Polakami za granicą: fundował stypendia dla uzdolnionej młodzieży, otwierał biblioteki, wspierał inicjatywy charytatywne. W roku obchodów 90-lecia chcemy opowiedzieć naszą wspaniałą historię, z której jesteśmy dumni. Czerpanie z tradycji jest naturalną konsekwencją zakończonego procesu repolonizacji. To dla nas wielkie zobowiązanie i inspiracja – podkreśla Michał Krupiński, prezes zarządu Banku Pekao S.A.

Od samego początku istnienia strategia Banku Pekao przewidywała prężny rozwój – w zaledwie 10 lat od powstania bank zyskał zaufanie tysięcy polskich emigrantów i mógł pochwalić się placówkami we Francji, Palestynie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy wytyczył ścieżkę, którą podąża do dziś: od 1929 roku instytucja niezmiennie wspiera polskie inicjatywy biznesowe.

Historia Pekao wyznacza kolejne etapy rozwoju całego sektora finansowego w Polsce. To pierwszy bank w naszym kraju, który uruchomił bankomat, wydał kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie czy wprowadził na szeroką skalę biometrię do aplikacji.

Lublin był kolejnym miastem po Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, w którym odbyły się urodziny banku, uświetnione szlagierami II RP – piosenkami z repertuaru Hanki Ordonówny i Jana Kiepury w wykonaniu m.in. Beaty Rybotyckiej, Jacka Wójcickiego, Sławomira Uniatowskiego i Olgi Szomańskiej, okraszone przedwojennymi anegdotami i ciekawostkami z historii Banku Pekao. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here