Akacjowa cała w bruku

W ciągu kilu tygodni dziury na Akacjowej zastąpi równa kostka brukowa

W ciągu najbliższych kilku tygodni ulica Akacjowa w Świdniku zmieni się nie do poznania. Krzywą nawierzchnię na około pół kilometrowym odcinku ulicy zastąpi równa kostka.
Ulica Akacjowa to jedna z wielu ulic, którą miasto przejęło od Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. Jak mówią jej mieszkańcy, przez lata nic się tu nie robiło, więc nic dziwnego, że ulica wygląda, jak wygląda.


– Nawierzchnia nie jest w najlepszym stanie. Na odcinku, gdzie jest kostka brukowa, jeździ się całkiem dobrze, można tam też wygodnie zaparkować, ale pozostała część ulicy pozostawia wiele do życzenia – narzekała jedna z naszych czytelniczek.

Mieszkańcy okolicznych bloków skarżyli się również na krzywe chodniki i parkingi. Jeszcze w ubiegłym roku wystosowali do magistratu petycję o ich remont.

Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Świdnik, w rozmowie z nami przyznawała wówczas, że Akacjowa, podobnie jak inne ulice przejęte od spółdzielni, wymaga przebudowy i zapewniała, że jeśli miasto będzie dysponować środkami, na pewno będzie pamiętać o Akacjowej. Tak też się stało, przynajmniej w części. Petycja mieszkańców została potraktowana jako wniosek do budżetu i za zgodą radnych uwzględniona w nim. Wiosną UM Świdnik rozpoczął poszukiwania wykonawcy inwestycji. Przetarg wygrała firma Usługi Transportowe i Roboty Ziemne z Jackowa, wyceniając swoje usługi na ok. 940,5 tys. zł. Zgodnie z dokumentacją przetargową jej zadaniem będzie wykonanie nowej nawierzchni z kostki brukowej na najbardziej problematycznym 400-metrowym odcinku drogi. Wymienione zostaną także chodniki i krawężniki. Prace mają zostać zakończone jesienią.

W związku z remontem ulicy Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów zwróciło się do ratusza, aby przy okazji przebudowy Akacjowej nie zapomnieć o infrastrukturze rowerowej.

– Zawnioskowaliśmy m.in. o połączenie infrastrukturą rowerową stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego z planowaną infrastrukturą na ul. Kusocińskiego. Dzięki temu dostęp do roweru miejskiego będzie łatwiejszy oraz bardziej atrakcyjny. Wnioskujemy również o usytuowanie osiedlowej wiaty rowerowej na 20 rowerów z dziesięcioma u-kształtnymi stojakami. Podobne wiaty ustawione między blokami a szkołami, przy I Liceum Ogólnokształcącym oraz przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy cieszą się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców – mówi Klaudia Waryszak-Lubaś, prezeska stowarzyszenia.

Rowerzyści zawnioskowali również m.in. o to, by przy wyremontowanych chodnikach zamontować słupki lub nasadzać krzewy, które ograniczałyby możliwości niewłaściwego parkowania. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here