Akacjowa dogadana

Wszystko dogadane. Spółdzielcy przekażą grunty miastu, a te być może jeszcze w tym roku, wyremontuje ostatni odcinek ul. Akacjowej

Mieszkańcy ulicy Akacjowej w Świdniku chcą, by miasto wyremontowało odcinek ich ulicy między blokami 20 i 24. Ulica nie należy jednak do miasta i to stanowi problem. Niedługo jednak ma się to zmienić.


Przed kilkoma tygodniami na łamach Nowego Tygodnia pisaliśmy o prośbach o remont ulicy zgłaszanych przez mieszkańców bloków przy Akacjowej. Chodzi o niewielki, około 150-metrowy odcinek, pomiędzy budynkami o numerach 20 i 24, który do tej pory nie doczekał się modernizacji.

Pytania o dalszy los remontu mieszkańcy kierują również do radnych. Interpelację w tej sprawie składali przewodniczący rady miasta Włodzimierz Radek i radny Marcin Magier (klub radnych burmistrza).

– W roku 2018 walne zebranie członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku wyraziło zgodę na przekazanie Gminie Miejskiej Świdnik gruntów na wspomnianym odcinku. Obecnie ten fragment ul. Akacjowej jest w bardzo złym stanie technicznym, droga pełna jest ubytków, które po opadach zmieniają się w kałuże. Dodatkowo odcinek ten stanowi drogę dla pojazdów osobowych i ciężarówek, które zaopatrują pobliskie sklepy oraz szlak komunikacji pieszej łączącej zabudowania wewnątrz osiedla z pozostała częścią miasta. Jak na drogę osiedlową, ruch jest tu naprawdę duży – wskazuje radny Marcin Magier.

Ratusz zapewniał wówczas, że wykona tę inwestycję, ale najpierw jednak musi stać się właścicielem gruntów, które obecnie należą do spółdzielni. Wygląda na to, że niedługo tak się stanie.

Kilkanaście dni temu prezes spółdzielni, Katarzyna Denis spotkała się „w terenie” z mieszkańcami ul. Akacjowej, przedstawicielami właścicieli gruntów, na których leży omawiany odcinek.

– Efektem spotkania jest udzielnie przez mieszkańców pełnomocnictwa spółdzielni, by w ich imieniu podjęła działania zmierzające do przekazania działki miastu. Co więcej, władze miasta zgodziły się pokryć koszty związane z podpisaniem aktu notarialnego. Po stronie mieszkańców pozostaje jedynie koszt pełnomocnictwa (ok. 36 zł od mieszkania). Koszty związane ze sporządzeniem aktu były jedną z przyczyn, które spowalniały całą procedurę. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni i mają nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się wyremontować ten fragment Akacjowej – mówi radny Magier, który również wziął udział w spotkaniu.

Wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski zapewnia, że Ratusz pamięta o tej inwestycji. Z wiadomych przyczyn nie została ona ujęta w tegorocznym budżecie inwestycyjnym, ale po pierwszym półroczu może się to zmienić. – Wtedy będziemy więcej wiedzieć o tym, jakimi oszczędnościami dysponujemy i decydować o dodatkowych inwestycjach. To niewielki odcinek. Myślę, że powinno się udać to zrobić. Choć dziś nie mogę jeszcze nic obiecać – zastrzega wiceburmistrz Dmowski. (w)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here