Akcja rewitalizacja

Kierowcy często parkują na wprost bramy, uniemożliwiając przejście osobom na wózkach i osobom z wózkami dziecięcymi

W Świdniku trwają konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i rewitalizacji miasta. Na opinie mieszkańców Ratusz czeka do 15 listopada. Jak tłumaczą urzędnicy, to pierwszy krok w staraniach o pieniądze z nowej perspektywy unijnej.


Trwające konsultacje to część prac związanych z opracowywaniem „Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Świdnik na lata 2022-2030”. Ten dokument umożliwi aplikowanie miasta o środki unijne i krajowe.

– W ostatnich latach rewitalizowane były okolice stadionu oraz centrum. Teraz na potrzebę nowych programów unijnych musimy raz jeszcze określić strefę wymagającą nakładów finansowych. Wstępnie obejmuje ona obszar Śródmieścia. Teraz czekamy na głosy mieszkańców i instytucji czy się z tym zgadzają i co w nich należy jeszcze w tym planie uwzględnić. Mamy też swoje pomysły. Myślimy o rewitalizacji okolicy targu oraz przebudowie budynku, w którym swoją siedzibę ma obecnie Centrum Usług Społecznych i zmianę jego funkcji na społeczno-kulturalną. Mogłyby się tu mieścić główna siedziba biblioteki oraz np. Strefa Historii – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika i dodaje, że rewitalizacja ma przyczynić się do poprawy jakości życia, stworzyć nowe funkcje odnawianych terenów i obiektów.

Głos w dyskusji o projekcie uchwały rewitalizacyjnej mieszkańcy mogą zabrać za pomocą ankiet. Są one dostępne w formie papierowej w Urzędzie Miasta oraz elektronicznej na stronie: e-swidnik.pl/strona-3521-konsultacje_spoleczne_projektu_uchwaly.html. Tu również można znaleźć projekt uchwały i mapki. Konsultacje potrwają do połowy listopada (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here