Aktywne gospodynie z Fajsławic

Gospodynie z KGW z terenu gminy Fajsławice są niezwykle aktywne. Panie w lipcu wzięły udział w dwóch konkursach, jednym organizowanym w Chełmie przez Urząd Marszałkowski, gdzie przygotowano potrawy z wykorzystaniem lubelskich jabłek, zaś drugim – w Urszulinie, gdzie odbyła się impreza pod nazwą Lato z TVP 3 – Kupuj Świadomie Produkt Polski”.

Produkty lokalne cieszą się coraz większą popularnością. Ludzie świadomie sięgają po towary zdrowe, ekologiczne, pochodzące z własnych upraw lub bezpośrednio z gospodarstw rolników. Osobami, które najlepiej promują zdrowe, lokalne oraz regionalne wyroby i potrawy, są Koła Gospodyń Wiejskich. To one najczęściej podczas gminnych i powiatowych imprez plenerowych serwują pyszne, swojskie przysmaki.

Najlepiej o tym wiedzą gospodynie z gm. Fajsławice, które w tej dziedzinie są bardzo aktywne. KGW Razem Lepiej w Ksawerówce wzięło udział w konkursie organizowanym w Chełmie przez Urząd Marszałkowski, prezentując potrawy przygotowane z wykorzystaniem lubelskich jabłek. Smakołyki można było kupić na stoisku promocyjnym w lubelskiej galerii handlowej. Pyszne wypieki, placuszki, pierogi a nawet kompoty ze świeżych sezonowych owoców cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Lokalne potrawy promują także panie z Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. W Urszulinie, podczas wydarzenia pn. „Lato z TVP3” – Kupuj Świadomie Produkt Polski, organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie, aktywne gospodynie z Fajsławic prezentowały swoje specjały przygotowane z naturalnych, lokalnych, a przede wszystkim zdrowych produktów pochodzących z fajsławickich upraw. Wzięły również udział w ogłoszonych konkursach: kulinarnym „Deserowe smaki regionu” i na najbardziej oryginalne stoisko. Prezentację ich pięknie przygotowanego stoiska ubogacił występ śpiewaczy Heleny Jurek i Teresy Sagan.

Kolejną okazją do skosztowania lokalnych produktów i potraw będzie organizowane w sobotę 15 sierpnia w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie VI Wojewódzkie Święto Ziół połączone z parafialno-gminnym Świętem Plonów, na którym koła gospodyń wiejskich z gmin województwa lubelskiego będą prezentować swoje pyszności. (s)