Aleja Solidarności bez pozwolenia

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o przyspieszeniu w sprawie budowy al. NSZZ „Solidarność” w Świdniku. Gotowa jest już dokumentacja projektowa ulicy. Kolejnym krokiem miało być złożenie wniosku do starostwa o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Na jego podstawie przedstawiciele ratusza mogą zacząć procedurę wywłaszczanie działek i wypłaty odszkodowania za przejęte pod inwestycję grunty. Kilkanaście dni temu dokumenty wpłynęły do świdnickiego starostwa. Okazało się jednak, że ratusz na ich podstawie zezwolenia nie dostanie.
– W dokumentacji znalazły się nieaktualne mapy geodezyjne – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu świdnickiego. – Nie możemy na takiej podstawie wydać zezwolenia, bo nie wiemy, czy od chwili wykonania map sytuacja w tej części miasta się nie zmieniła. Przecież w tzw. międzyczasie mogły pojawić się w tym miejscu nowe inwestycje, które mogą kolidować z budową ulicy.
Przedstawiciele starostwa wezwali urzędników z ratusza do zaktualizowania map, ale w wyznaczonym terminie ich nie otrzymali. – W związku z tym wniosek pozostał bez rozpatrzenia – dodaje Jakub Osina.
Urzędnicy z ratusza tłumaczą, że dokumenty będą składali jeszcze raz. – Wcześniej zaktualizujemy mapy – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Na pewno nie będzie opóźnień tej inwestycji, chcemy starać się o jej dofinansowanie w przyszłym roku. Natomiast zezwolenie da nam możliwość rozpoczęcia pozyskiwania działek pod przyszłą drogę.
Budowa al. „NSZZ” Solidarność to potężna inwestycja. Obejmuje wykonanie 1,8-kilometrowego odcinka drogi od ronda im. Jana Pawła II do ul. Kusocińskiego. Zadanie ma być podzielone na dwa etapy. Jako pierwszy powstanie odcinek od wjazdu do miasta od strony Lublina do ul. Wyszyńskiego. Cała inwestycja została wstępnie wyceniona na ok. 23 mln zł. (kal)