Aleja Solidarności w blokach startowych

Jako pierwszy zostanie wybudowany odcinek od ronda wjazdowego do ul. ks. Hryniewicza. Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że chcą być gotowi na start inwestycji do drugiej połowy przyszłego roku. Oznacza to również szybki start wykupu działek pod nową drogę.
Dokumentacja projektowa al. NSZZ „Solidarność” w Świdniku już jest. Kolejnym krokiem do rozpoczęcia inwestycji było uzyskanie przez urzędników z ratusza pozwolenia na budowę. Pierwszy raz ratusz wnioskował o jej udzielenie kilka miesięcy temu. Okazało się jednak, że na podstawie złożonych dokumentów urzędnicy ze starostwa zgody udzielić nie mogli.
– W dokumentacji znalazły się nieaktualne mapy geodezyjne – mówił wówczas Jakub Osina, członek zarządu powiatu świdnickiego.
Przedstawiciele ratusza dostali czas na dostarczenie aktualnych dokumentów, ale nie dotarły one do starostwa. W tzw. międzyczasie został ogłoszony przetarg na wykonanie „dokumentacji projektowej zamiennej”.

– Chodzi o przygotowanie map geodezyjnych. Będzie na nich naniesiona także nowa infrastruktura, która pojawiła się w ostatnim czasie w obszarze, gdzie planowana jest droga – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Przedstawiciele świdnickich władz chcą w ciągu najbliższych kilku miesięcy mieć kompletną dokumentację i na jej podstawie uzyskać pozwolenie na budowę. – Chcemy być gotowi w drugiej połowie przyszłego roku – mówi Michał Piotrowicz.
Przedstawiciele ratusza będą występować o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Takie pozwolenie na budowę umożliwia przejęcie potrzebnych działek za wypłatą odszkodowania. Na początek urzędnicy chcą się zająć budową pierwszego odcinka drogi, od ronda im. Jana Pawła II do ul. Hryniewicza. Koszt wykonania tego odcinka to ok. 13 mln zł. Do tej sumy trzeba doliczyć jeszcze kilka milionów na wykup gruntów. Przedstawiciele ratusza nie ukrywają, że liczą, iż na inwestycję uda się im zdobyć dofinansowanie z funduszy rządowych. – Będziemy składać w przyszłym roku wniosek o dotację z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej” – mówi Michał Piotrowicz.

Pierwszy odcinek drogi to dopiero połowa sukcesu. Docelowo al. NSZZ „Solidarność” ma ciągnąć się aż do ul. Kusocińskiego. Umożliwi przejazd od jednego do drugiego wjazdu do miasta od strony ekspresowej „siedemnastki”. Druga część drogi będzie kosztować kolejne 10 mln zł.
Cała al. NSZZ „Solidarność” będzie miała ok. 1,8 km długości. Będzie to droga z jednym pasem ruchu w każdym kierunku, o łącznej szerokości 7 metrów. Jezdnia będzie wykonana z asfaltu. Po północnej stronie ulicy został zaplanowany 2-metrowy chodnik z kostki brukowej. Przy al. NSZZ „Solidarność” ma biec również 2-metrowa droga dla rowerów. Całość będzie oświetlona. Droga będzie się krzyżować również z ul. Wyszyńskiego. W tym miejscu zostało zaplanowane rondo. (kal)