Alicja z krainy finansów

Laureaci Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej od lewej Alicja Okapa, Piotr Ciepliński, Przemysław Karpisz

Alicja Okapa, uczennica klasy 3d I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Lublinie znalazła się w gronie laureatów XXX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Licealistka z Lublina zajęła II miejsce, pokonując ponad 100 uczestników konkursu (uczniów szkół ponadgimnazjalnych – liceów i techników) z całej Polski.
– Udział w olimpiadzie i jej finał był moim celem w zasadzie od pierwszej klasy liceum. Można powiedzieć, że przygotowywałam się przez ponad dwa lata. Bardzo wspierali mnie rodzice: tato, który ekonomią mnie zainteresował i mama, która sama jest ekonomistką – mówi Alicja Okapa. Jak przyznaje, najtrudniejszym zadaniem były finanse, ale i z tym zagadnieniem poradziła sobie wspaniale zdobywając indeks Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – Zamierzam swoją przyszłość związać z ekonomią, wybieram się na studia do Warszawy – cieszy się Alicja. To nie pierwszy tego rodzaju sukces w historii „Staszica”. Jego uczniowie regularnie zdobywają laury w konkursach z wiedzy o ekonomii, a szkoła zapewnia im dostęp do najnowszych publikacji z tej dziedziny.
– Uczniowie przychodzą do nas z różnego rodzaju zainteresowaniami, a my staramy się ich wpierać. Ponieważ ekonomia nie jest przedmiotem nauczanym w szkole, dlatego dbamy o to by w szkolnej bibliotece znalazły się dobre książki ekonomiczne, które specjalnie, z myślą o naszych uczniach, kupujemy – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. St. Staszica. Pozostali uczniowie z Lublina reprezentujący I LO na Olimpiadzie Ekonomicznej uzyskali tytuł finalisty: Radosław Jawor (2d), Wiktor Zieliński i Maksymilian Kulicki z (2d) oraz Rafał Dziak (2c). Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Warszawie we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. (EM.K.)