Amerykańska nagroda dla filmowców z Lublina

Kadr z filmu „Za kratą są zielone drzewa”

Kolejny wielki sukces lubelskich twórców filmowych, tym razem za sprawą małżeństwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Ich produkcja poświęcona postaci Grażyny Chrostowskiej zdobyła Srebrną Nagrodę na festiwalu filmowym w Atlancie w USA.


„Za kratą są zielone drzewa” autorstwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków otrzymała srebrną nagrodę podczas Spotlight Documentary Film Awards w Atlancie w USA. To opowieść o tragicznych losach lubelskiej poetki Grażyny Chrostowskiej, której młodość przypadła na okres okupacji hitlerowskiej.

U progu dorosłości, za swoją działalność konspiracyjną, bohaterka filmu została aresztowana przez Gestapo i osadzona w więzieniu na lubelskim Zamku, skąd następnie przewieziono ją do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Jak miliony Polaków, musiała zatem zmierzyć się z piekłem nazizmu, zachowując przy tym własną godność i dając nadzieję współtowarzyszkom niedoli. Siłą na przetrwanie w katorżniczej obozowej rzeczywistości była dla Chrostowskiej poezja, którą zostawiła po sobie potomnym.

Już wcześniej film małżeństwa Kołodziejczyków, okraszony dodatkowo fenomenalną muzyką Rafała Rozmusa, zdobył kilka ważnych wyróżnień w tym: III Nagrodę w Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”, I nagrodę na festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w Warszawie, docierając nawet do półfinału festiwalu Alternative Film Festiwal w Toronto w Kanadzie.

Srebrna Nagroda w jednym z najbardziej prestiżowych Festiwali Filmów Dokumentalnych na świecie (Spotlight Documentary Film Awards, Atlanta, USA), stanowi ukoronowanie dla twórców tego niezwykłego dokumentu, poświęconego nietuzinkowej postaci Grażyny Chrostowskiej.

lubelski.pl