Antysemicki napis zawisł na stadionie

Pokaźnych rozmiarów baner z antysemicką treścią zawisł na ogrodzeniu stadionu miejskiego w Świdniku. Łukasz Reszka, prezes spółki MKS Avia Świdnik, która zarządza stadionem, przypuszcza, że może mieć to związek z derbami, które za kilka dni odbędą się w Lublinie.
W piątek (28 kwietnia) wczesnym ranem (ok. godz. 5) na ogrodzeniu stadionu zawisł baner z napisem: „Cała avia jedzie do Oświęcimia!!! Bilet w jedną stronę! Kto nie jedzie ten cwel!”. Z nagrań monitoringu wynika, że zawiesiło go dwóch młodych ludzi ubranych w ciemne dresy. Baner został szybko zdjęty przez pracowników stadionu, a spółka MKS Avia Świdnik, która od stycznia br. nim zarządza i jednocześnie prowadzi klub sportowy, zgłosiła sprawę na policję. Przekazano również nagranie z monitoringu, na którym widać dwóch osobników przemykających koło wejścia na stadion.
– Sprawa jest bulwersująca i niepokojąca, tym bardziej, że podobne napisy pojawiają się na elewacjach budynków w centrum miasta – mówi Łukasz Reszka prezes MKS Avia Świdnik. – 7 maja na Arenie Lublin odbędą się największe derby Lubelszczyzny, Motor Lublin będzie podejmował Avię Świdnik. Rozumiem, że sympatycy obu zespołów żyją tym piłkarskim świętem, bo derby to coś wspaniałego, ale nie pozwólmy, aby wąska grupa osób pozwoliła zepsuć to wydarzenie. Karygodne jest, że w sprawy sportowe mieszane są nienawiść, pogarda dla innych i antysemityzm. Oświęcim był miejscem kaźni i okrutnego ludobójstwa. Wykorzystywanie tego symbolu nienawiści rasowej i religijnej do rywalizacji czy to sportowej, czy pozasportowej jest haniebne.
Poprzedniego wieczoru kibice Avii kręcili materiał filmowy, który ma być zaproszeniem wszystkich świdniczan na derby do Lublina. Niewykluczone więc, że poranna „akcja banerowa” była odpowiedzią kibiców Motoru.
– Po tym akcie wandalizmu zwiększona zostanie ochrona i monitoring Stadionu Miejskiego w Świdniku oraz czujność policji zarówno w Świdniku, jak i Lublinie – dodaje Reszka. (w)