Aplikacja uszyta na miarę Świdnika

W których częściach miasta i w jakich godzinach ruch jest największy, które połączenia komunikacji miejskiej do Lublina są najbardziej oblegane, w których miejscach przydałyby się nowe ławki lub kosze na śmieci – precyzyjnie odpowiedzieć na te i inne pytania urzędnikom pomoże nowe, stworzone specjalnie z myślą o Świdniku oprogramowanie. A to dzięki udziałowi w „Hackathonie dla Miast”.


Do organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz GovTech Polska „Hackathonie dla Miast” zgłosiło się 30 samorządów, a specjalna komisja wyłoniła cztery najciekawsze zaproponowane przez nie zagadnienia. Wśród nich było również to zaproponowane przez Urząd Miasta Świdnik pod nazwą „Mobilność szyta na miarę”.

Urzędnicy założyli, że w ramach hackathonu powstanie narzędzie (aplikacja), która pozwoli zbierać i analizować kompleksowe dane dotyczące ruchu miejskiego, by na ich podstawie móc podejmować decyzje o rozwoju miejskiej  infrastruktury. Najlepsi programiści przez 48 godzin szukali rozwiązań, które pozwolą, uczynić komunikację i infrastrukturę w Świdniku bardziej przyjazną mieszkańcom. I wygląda na to, że się udało.

Za najlepszy dla Świdnika uznano pomysł zaproponowany przez zespół AiRonmen, złożony z absolwentów Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej, którzy stworzyli „Agregator mobilności mieszkańców” – platformę, która zbiera informacje o mobilności mieszkańców z dowolnego źródła np. z monitoringu miejskiego, czy roweru miejskiego i prezentuje je na zbiorczej mapie.

Aplikacja pozwoli zbierać i analizować z rozbiciem na godziny dane o ruchu samochodowym, rowerowym czy pieszym. Pozwoli sprawdzić np. które przystanki i kursy do Lublina są najczęściej oblegane, czy w którym z parków świdniczanie najczęściej odpoczywają. Zebrane dane posłużą urzędnikom, między innymi, do opracowywania rozkładów jazdy autobusów miejskich i planowania inwestycji drogowych, chodników, czy dróg dla rowerów.

Programiści oceniali, że dopracowanie programu zajmie im ok. 12 tygodni. Platforma ma zacząć działać wiosną przyszłego roku. (w)