Aplikacja uszyta na miarę Świdnika

W których częściach miasta i w jakich godzinach ruch jest największy, które połączenia komunikacji miejskiej do Lublina są najbardziej oblegane, w których miejscach przydałyby się nowe ławki lub kosze na śmieci – precyzyjnie odpowiedzieć na te i inne pytania urzędnikom pomoże nowe, stworzone specjalnie z myślą o Świdniku oprogramowanie. A to dzięki udziałowi w „Hackathonie dla Miast”.


Do organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz GovTech Polska „Hackathonie dla Miast” zgłosiło się 30 samorządów, a specjalna komisja wyłoniła cztery najciekawsze zaproponowane przez nie zagadnienia. Wśród nich było również to zaproponowane przez Urząd Miasta Świdnik pod nazwą „Mobilność szyta na miarę”.

Urzędnicy założyli, że w ramach hackathonu powstanie narzędzie (aplikacja), która pozwoli zbierać i analizować kompleksowe dane dotyczące ruchu miejskiego, by na ich podstawie móc podejmować decyzje o rozwoju miejskiej  infrastruktury. Najlepsi programiści przez 48 godzin szukali rozwiązań, które pozwolą, uczynić komunikację i infrastrukturę w Świdniku bardziej przyjazną mieszkańcom. I wygląda na to, że się udało.

Za najlepszy dla Świdnika uznano pomysł zaproponowany przez zespół AiRonmen, złożony z absolwentów Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej, którzy stworzyli „Agregator mobilności mieszkańców” – platformę, która zbiera informacje o mobilności mieszkańców z dowolnego źródła np. z monitoringu miejskiego, czy roweru miejskiego i prezentuje je na zbiorczej mapie.

Aplikacja pozwoli zbierać i analizować z rozbiciem na godziny dane o ruchu samochodowym, rowerowym czy pieszym. Pozwoli sprawdzić np. które przystanki i kursy do Lublina są najczęściej oblegane, czy w którym z parków świdniczanie najczęściej odpoczywają. Zebrane dane posłużą urzędnikom, między innymi, do opracowywania rozkładów jazdy autobusów miejskich i planowania inwestycji drogowych, chodników, czy dróg dla rowerów.

Programiści oceniali, że dopracowanie programu zajmie im ok. 12 tygodni. Platforma ma zacząć działać wiosną przyszłego roku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here