Aquapark z tymczasowym parkingiem

Władze Chełma zamierzają przesunąć rozbudowę parkingu przy Trubakowskiej, nieopodal aquaparku na początek przyszłego roku. Powód? W dwóch przetargach najtańsza oferta wyraźnie przewyższała kwotę, jaką miasto postanowiło przeznaczyć na inwestycję. Do czasu jej realizacji drogowcy wykonają tymczasowy parking przy samym parku wodnym, na działce, gdzie jest planowana galeria handlowa.

 

– Nie mamy wątpliwości, że po planowanym jeszcze w tym roku otwarciu aquaparku, znalezienie wolnego miejsca parkingowego w okolicy będzie nie lada wyczynem – uważa Agata Fisz, prezydent Chełma. – Przyległy do parku wodnego parking dysponuje około setką miejsc, a kolejnych kilkadziesiąt znajduje się po drugiej stronie ulicy Trubakowskiej, w miejscu dawnego skrzyżowania z ul. Lubelską.
– Zdajemy sobie sprawę, że z części parkingu korzystają okoliczni mieszkańcy i pracownicy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – mówi prezydent Fisz. – Dlatego potrzebne są tam dodatkowe miejsca.
Rozbudowa parkingu miała się odbyć jeszcze w tym roku. Miasto zrobiło dokumentację, ogłosiło dwa przetargi na wyłonienie wykonawcy prac, ale inwestycja nie zostanie zrealizowana, bo złożone oferty zdecydowanie przewyższały kwotę, jaką na ten cel zarezerwowano w budżecie.

– W pierwszym postępowaniu najniższa oferta wyniosła około 220 tys. zł – informuje Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Sądziliśmy, że gdy ogłosimy drugi przetarg, oferty będą dla nas korzystniejsze. Niestety, najniższa cena, jaką uzyskaliśmy, to 250 tys. zł. Obserwując rynek, zauważamy, że stawki za roboty budowlane pod koniec roku mocno zwyżkują. Wynika to z faktu, iż wielu wykonawców ma już podpisane umowy na różne roboty i dysponuje mniejszym potencjałem pracowników. Podejrzewam, że za 2 lub 3 miesiące wartość rynkowa tego zadania będzie zdecydowanie niższa.
Podobnego zdania jest prezydent. Agata Fisz zamierza przesunąć rozbudowę parkingu na początek przyszłego roku. – Jeśli w ten sposób moglibyśmy zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych, to gra warta świeczki. Pozostałą kwotę będziemy mogli przeznaczyć na budowę np. jakiegoś chodnika – mówi.
Do tego czasu władze miasta postanowiły urządzić tymczasowy parking na działce przy aquaparku, gdzie w przyszłości ma powstać galeria handlowa, która z parkiem wodnym miałaby stanowić jedną bryłę. – Bardzo możliwe, iż w tym miejscu i tak powstaną parkingi. W przypadku budowy obiektu handlowo-usługowego inwestor będzie musiał zapewnić swoim klientom miejsca parkingowe – mówi A. Fisz. (ptr)