Arie dla Chełma

Bożena Zawiślak-Dolny dała fantastyczny koncert

O takich wydarzeniach aż chce się pisać! Tegoroczne obchody z okazji „Urodzin Miasta” nie były sztampowe. Bożena Zawiślak-Dolny, laureatka nagrody imienia Kazimierza Andrzeja Jaworskiego, dała fenomenalny koncert i zauroczyła publiczność swoją charyzmą oraz niezwykłym wokalem.
Uroczystość z okazji 625. rocznicy nadania miastu Chełm przywileju lokacyjnego na prawie magdeburskim przez króla Władysława Jagiełłę (1392 r.) zapowiadała się standardowo. Sala widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej, jak przed rokiem, po brzegi wypełniona była przez gości, w tym: samorządowców, przedstawicieli duchowieństwa, służb mundurowych, placówek oświatowych i delegacje zagranicznych miast partnerskich. Stałymi punktami programu były też wystąpienia okolicznościowe, a także wręczenie nagród im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego (dokonywane dawniej podczas „Dni Chełma”, dopóki impreza nie zmieniła formuły). Ci, którzy zjawili się na piątkowych uroczystościach urodzinowych miasta, nie żałowali. Ciekawe były zarówno przemówienia, życzenia, jak i złożone na ręce prezydent Agaty Fisz upominki od przedstawicieli miast partnerskich Chełma, którzy dzień wcześniej ponoć dobrze bawili się korzystając z atrakcji w aquaparku. W swoim przemówieniu Fisz życzyła miastu, aby było nadal bogate w ludzi, którzy będą pracować na jego pozytywny wizerunek. Po tych słowach na scenie zjawili się laureaci oraz wyróżnieni nominacjami do Nagrody KAJ-a, którym kolejno wręczano statuetki i dyplomy. Potem przyszedł czas na występy artystyczne, jakich w bibliotece jeszcze nie było. Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” im. Mieczysława Niedźwieckiego, zdobywca srebrnej statuetki KAJ-a za 2016 rok zaprezentował świetną formę. Absolutną gwiazdą uroczystości była urodzona w Chełmie Bożena Zawiślak-Dolny, wszechstronna śpiewaczka, zwana „twarzą Opery Krakowskiej”, koncertująca na najlepszych scenach w kraju i za granicą. Artystka dziękowała za to, że pamięta się o niej w jej rodzinnym mieście, mimo, że wyjechała z niego przed wielu laty. Wspominała, że w miejscu, gdzie dziś znajduje się biblioteka, kiedyś rosły „konopie”, które widziała z okien swojego domu rodzinnego. Wokalistka nazwała Chełm swoją „wyspą szczęścia” i dała fantastyczny koncert. Wspaniale dobrała repertuar. Swoimi utworami raz wzruszała, raz rozbawiała. Publiczność nagrodziła jej poruszający występ owacjami na stojąco. Na zakończenie uroczystości był tort. Spotkanie uświetniła wystawa rzeźb Jana Uścimiaka, laureata nagrody KAJ-a w kat. twórczości literackiej i artystycznej. Minutą ciszy uczczono też pamięć lokalnych literatów, którzy odeszli w minionym roku. (mo)

Nagrody KAJ-a za 2016 rok: w kat. twórczości literackiej i artystycznej – Jan Uścimiak, artysta rzeźbiarz; w kat. animatora kultury – Wanda Jaroszczuk, współzałożycielka Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Razem na Kresach”; w kat. mecenatu – spółka Jacek Kozak & Mirosław Kozak; nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej – Bożena Zawiślak-Dolny, wokalistka; srebrna statuetka KAJ-a – Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” im. Mieczysława Niedźwieckiego. Wyróżnienia w postaci nominacji do Nagród KAJ-a: w kat. twórczość literacka i artystyczna – Bogdan Depta, solista, instrumentalista, II dyrygent Chóru Ziemi Chełmskiej „Hejnał”; w kat. animator kultury: Teresa Chomik-Kazarian – malarka; Wojciech Zakrzewski – twórca Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rewers”, założyciel i prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej „Łączy nas Bug”; Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „na chełmskiej”.