Artyści na ulicy

Już wkrótce plac Konstytucji 3 maja w Świdniku zamieni się w wielką teatralną scenę. Wszystko za sprawą „Machiny teatralnej”, czyli XIII Spotkań Teatrów Ulicznych.


Tegoroczna edycja „Machiny…” odbędzie się w weekend 15-16 lipca. Na placu Konstytucji 3 maja zobaczymy zespoły z różnych stron Polski, prezentujące widowiska uliczne. W pierwszy dzień imprezy zaprezentuje się Teatr „Scena Kalejdoskop” z Krakowa z widowiskiem „Eunika w krainie cyrku” oraz Teatr „Ósmego Dnia” w spektaklu „Summit 2.0”. Dzień później, 16 lipca, zaprezentuje się natomiast Teatr „Fuzja” z przedstawieniami: „Elemer – słoń w kratkę” oraz „Blackout”. Co ciekawe, w dwóch ze spektakli wystąpią także świdniczanie. Ale zanim się to stanie, wezmą oni udział w warsztatach teatralnych, dzięki którym poznają specyfikę tworzenia spektakli ulicznych.
– Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Świdnika i okolic do udziału w festiwalu. Imprezy o podobnych charakterze nie ma nigdzie w okolicy, a takie grupy teatralne goszczą u nas rzadko. Dlatego to świetna okazja by poznać ten rodzaj sztuki – mówi Katarzyna Marjasiewicz z Miejskiego Ośrodka Kultury.
Na okoliczność festiwalu zostanie również stworzony folder „Cudze chwalicie, swego nie znacie – czyli przewodnik po najciekawszych zjawiskach teatralnych Lubelszczyzny”. Na organizację imprezy Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku otrzymał 64 tys. zł dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury. (w)