Artysta, jakich mało

Maluje, rzeźbi, wykonuje meble, wieńce dożynkowe, wyrabia miód, prowadzi zespół ludowy. Tyle umiejętności i talentów ma Piotr Czapka z Kamienia.

Piotr Czapka znany jest w całej gminie Kamień, ale nie tylko. Zaraża dobrą energią. Uwielbia folklor. Od wielu lat odwiedza najstarszych mieszkańców wsi, nagrywając zapomniane pieśni ludowe. Spisuje też stare, ludowe obrzędy w nadziei, że uda się je ocalić od zapomnienia. Czapka mówi, że kocha wieś i jej mieszkańców. Talent do malowania odkrył w sobie jako nastolatek. Żałuje, że nie zachował swoich szkiców ze szkolnych lat. Wspomina, że na jednej z lekcji naszkicował zawodników Górnika Zabrze, a nauczyciel postawił mu za to piątkę, choć to wcale nie były zajęcia z rysunku. Lubił też rzeźbić. Ukończył technikum o kierunku stolarz meblowy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Był czas, kiedy jego meble, np. zdobione rzeźbą zestawy kawowe, były sprzedawane w jednym z lubelskich sklepów. Jest autorem rzeźb tworzących drogi krzyżowe, które podziwiać można w kościele w Kamieniu, a także w Leśniowicach. Uwielbia płaskorzeźby. Te o tematyce religijnej były swojego czasu wyróżnione na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Maluje też obrazy olejne. Jego dzieła przestawiają przede wszystkim codzienne życie mieszkańców wsi, stare obrzędy, obchody świąt, dożynek. Chętnie ilustruje też zabytki Chełma i okolic. Twórczość Piotra Czapki ma też humorystyczną odsłonę. Zdarza mu się namalować obraz, którego bohaterowie to znani polscy politycy. Dzieła takie są okraszone dowcipnymi opisami. Jest mistrzem w wykonywaniu pięknych wieńców dożynkowych. W tej dziedzinie zdobywał już wszelkie możliwe lokalne, ale nie tylko, odznaczenia. Ostatnio polubił też wykonywanie ażurowych pisanek. Osiem lat temu postanowił założyć zespół ludowy. Jest swojego rodzaju menadżerem zespołu „Koral”.
– Od wielu lat jeździłem do różnych mieszkańców wsi po to, aby nagrywać stare pieśni ludowe – mówi Piotr Czapka. – Zebrałem mnóstwo materiałów. Chciałem to wykorzystać. Nadarzyła się okazja, aby założyć zespół „Koral”. Działamy od ośmiu lat. Z powodzeniem startujemy w różnych konkursach i przeglądach. Wyróżniamy się tym, że do starych pieśni dokładamy własną aranżację, ruch sceniczny, scenografię. To wszystko robi wrażenie na widzach. Kocham wieś i jej obyczaje.
Piotr Czapka ma też swoją własną pasiekę. Wyrabia pyszne miody. Zarówno miody, jak i wszystkie swoje dzieła wystawia na stoiskach przy okazji różnego rodzaju imprez gminnych i powiatowych. (mo)