Artystyczne wyznanie wiary

Duchowe i zarazem patriotyczne rekolekcje – tak można podsumować 12 koncertów, jakie złożyły się na zakończony w ubiegłą sobotę jubileuszowy, XX Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby.
Zorganizowany pod hasłem „1050. rocznica chrztu Polski. Dziedzictwo Chrześcijaństwa i Pamięć” od 29 czerwca do ostatniej niedzieli 16 października przywoływał pamięć ważnych faktów z historii Polski, ale był też miejscem poruszających świadectw wiary.
Koncerty odbywały się w środy, (z wyłączeniem ostatniego, niedzielnego) w kościele pw. św. Rodziny.
Właśnie świadectwem wiary podzieliła się jedna z gwiazd już na początku tegorocznego festiwalu (29.06) – tenor Bogusław Morka. Znany z patriotyczno-religijnego repertuaru w recitalu „Ojczyzno ma” miał odwagę dać świadectwo swoich osobistych religijnych przeżyć
Do świadectw wiary należy także zaliczyć koncert z początku sierpnia Haliny Łabonarskiej, aktorki znanej ze sceny warszawskich oraz anteny Radia Maryja. Jej recytacja podczas koncertu „Spotkanie z Jezusem – Święta Siostra Faustyna” chociaż profesjonalna, nie mogła pozostać bez nuty osobistego zaangażowania w wiarę chrześcijańską, do której aktorka od lat odważnie się przyznaje.

Religijne przeżycia wyczuwało się też podczas występu, 10 sierpnia, Ewy Warty-Śmietany. Jej sopran, którym wykonała kilka religijnych i patriotycznych pieśni zachwycił publiczność.
Dyrektor Festiwalu, Robert Grudzień, właśnie tej śpiewaczce zaproponował wzięcie udziału w koncercie zatytułowanym „Zostań świętym”. Towarzyszył jej znany aktor Jerzy Trela.
Swoistym artystycznym i patriotycznym wyznaniem wiary było oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie Ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”. Półtoragodzinny utwór cieszy się uznaniem i jest lub będzie grany w wielu miastach w Polsce. I to mimo – a może właśnie dlatego – że są w nim obszerne fragmenty mówiące o bohaterach początków polskiej państwowości, jak Mieszko i Dobrawa. O losach czeskiej żony Mieszka mówi m.in. kilkunastominutowy epizod utworu.
Podczas finałowego koncertu obecny na nim ks. biskup Mieczysław Cisło podziękował organizatorom Festiwalu – Robertowi Grudniowi i ks. Tadeuszowi Pajurkowi obecnemu proboszczowi kościoła pw. św. Rodziny, za włożoną w jego przygotowanie pracę. Biskup w ciepłych słowach przypomniał także sylwetkę ks. Ryszarda Juraka – emerytowanego proboszcza parafii, dzięki któremu festiwal w ogóle mógł zaistnieć, i który pilotował go przez niemal dwadzieścia edycji.

XX Jubileuszowy Festiwal Organowy na pewno zaliczyć można do udanych dzięki wadze poruszanych tematów i licznej obecności słuchaczy, na ogół wypełniających ławki w obszernym kościele pw. św. Rodziny.
Jaki będzie przyszłoroczny Festiwal, jakie jego motto? – Nie mogę zdradzić, żeby nie zapeszyć – zarzeka się na razie jego dyrektor R. Grudzień.
Monika Skarżyńska