Artystyczny ogród w sercu miasta

Zmodernizowana muszla koncertowa, z nowym oświetleniem, nagłośnieniem i widownią, będzie centralnym punktem Artystycznego Ogrodu

Świdnicki ratusz szuka firmy, która zrewitalizuje teren przy Miejskim Centrum Usług Socjalnych przy ul. Wyszyńskiego i utworzy w tym miejscu Artystyczny Ogród. Na oferty czeka do 12 kwietnia.


To kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana w ramach projektu rewitalizacji Świdnika, na który miasto pozyskało łącznie blisko 9 mln złotych unijnego dofinansowania z RPO WL 2014-2020. Ponad 8 mln z tej puli ratusz przeznaczył na przebudowę placu Konstytucji 3 maja, który po zakończeniu prowadzonych właśnie przez wykonawcę poprawek ma być gotowy pod koniec tego miesiąca.

Na rewitalizację przestrzeni wokół MCUS miasto przeznaczyło znacznie skromniejszą kwotę, bo 380 tys. złotych, z czego trzy czwarte pochodzi z unijnej dotacji. Za te pieniądze ma powstać Artystyczny Ogród, w którym posadzone będą drzewa, krzewy, rośliny ozdobne, powstaną nowe alejki i chodniki, przy których staną ławeczki. Teren zostanie ogrodzony i będzie monitorowany. Modernizacja czeka również tamtejszą muszlę koncertową, który zyska również nowy, profesjonalny sprzęt nagłaśniający i oświetlenie.

– W centrum miasta powstanie miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli odpocząć oraz uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć za pierwszym podejściem, ogród powinien być gotowy do końca października tego roku, bo na zrealizowanie całego zadania wybrany wykonawca będzie miał sześć miesięcy od przejęcia placu budowy.

W ramach projektu rewitalizacji Świdnika w tym roku ratusz planuje zrealizować jeszcze jedną inwestycję – modernizację budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Wyszyńskiego 14 i utworzenie w nim Świdnickiej Strefy Kultury i Sztuki „W14”. Miasto zarezerwowało na ten cel 470 tys. zł, które zostaną wydatkowane na montaż windy, remont łazienek, szatni i garderoby oraz montaż nowego oświetlenia i klimatyzacji. JN