Asfalt do wymiany

Sypie się droga krajowa nr 12. Na odcinku od Anusina do Stołpia tworzą się koleiny. W najgorszym stanie jest nawierzchnia między Bezkiem a Tytusinem. Jej wymiana uzależniona jest od tego, czy GDDKiA będzie miała pieniądze.

Kierowcy narzekają na pogarszający się stan krajowej „dwunastki”. W ich opinii odcinek z Anusina do Janowa już wymaga remontu. Nawierzchnia i podbudowa, od Piask do Stołpia, były wymieniane w latach 2002-2003. Trzy lata później, po interwencjach poseł Beaty Mazurek, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyremontowała też odcinek do Stołpia do wjazdu do Chełma.
– W najgorszym stanie jest odcinek drogi z Bezka do Stołpia – skarży się jeden z kierowców, codziennie jeżdżący krajową „dwunastką”. – Z każdym tygodniem pogłębiają się koleiny. Trzeba bardzo uważać, nawet jadąc z przepisową prędkością. W kilku miejscach trudno jest zachować kontrolę nad pojazdem. Niedoświadczeni kierowcy, jeśli wcisną trochę gazu, mogą mieć problem z opanowaniem samochodu. Od remontu minęło kilkanaście lat. Niestety, nasze drogi, przede wszystkim ze względu na warunki atmosferyczne, nie wytrzymują tyle lat, co w krajach zachodniej Europy.
Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jak mówi jego rzecznik prasowy Krzysztof Nalewajko, doskonale zna stan nawierzchni krajowej „dwunastki”. – Poszerzenia i wzmocnienia nawierzchni wymaga 5-kilometrowy odcinek pomiędzy miejscowościami Adolfin i Stołpie – podkreśla Nalewajko. – Zgłosiliśmy to zadanie do centrali GDDKiA, ale jego realizacja uzależniona jest od zapewnienia pieniędzy. (jar)