Asfalt zamiast betonowych płyt

Dopiero za czwartym razem udało się gminie Wierzbica rozstrzygnąć przetarg na remont ulic Szkolnej i Długiej w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Z 3,3 mln zł wykonawcy zeszli w końcu na 2,1 mln zł. Ale to i tak więcej, niż gmina planowała wydać.

Na remont 1,8 km osiedlowych ulic w Wierzbicy – Szkolnej i Długiej – wraz z chodnikami, parkingami i oświetleniem gmina pozyskała 850 tys. zł z NPPDL. Drugie tyle miała dołożyć z własnego budżetu, ale po przetargach okazało się, że wykonawcy domagają się znacznie więcej. W pierwszym przetargu najniższa oferta wynosiła aż 3,3 mln zł. W kolejnych, na szczęście dla gminy, cena spadała do 2,1 mln zł w ostatnim przetargu.
– To i tak więcej niż planowaliśmy wydać, ale żeby dotacja nam nie przepadła, postanowiliśmy podpisać umowę na realizację – mówi Andrzej Chrząstowski, wójt Wierzbicy. – Dokończenie rozpoczętej już kiedyś ulicy Szkolnej pozwoli zagospodarować nam w końcu teren przy Zespole Szkół – ogrodzić go i zrobić wjazdy.
W tym roku gmina wybudowała dzięki dotacjom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2,6 km drogi w Olchowcu i 2 km w Wólce Tarnowskiej. Do końca sierpnia powstanie jeszcze nowy odcinek w Helenowie (1,6 km). (bf)