Asfaltem przez las

30 czerwca starosta chełmski Piotr Deniszczuk, wicestarosta Tomasz Szczepaniak oraz skarbnik powiatu - Agata Niemczyk podpisali umowy z zarządem województwa lubelskiego o przyznaniu pomocy na budowę dróg w ramach PROW. Powiat dostał w sumie ok. 3 mln zł na dwa projekty: ponad 10 km od „krajówki” S12 do Busówna (przez Bezek, Bezek-Kolonię, Święcicę, Busówno, Olchowiec) oraz około kilometra w Syczynie. Do inwestycji oprócz powiatu chełmskiego dołożą gminy Siedliszcze i Wierzbica. Drogi mają być wykonane do 30 listopada tego roku.

Lasy Państwowe będą dokładać do remontów dróg powiatowych. Jest szansa, że nowiutkim asfaltem pojedziemy dzięki temu przez powiatówki prowadzące przez lasy w chełmskich gminach.

W powiecie chełmskim w tym roku nowy asfalt leje się kilometrami. Przy pomocy gmin, dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich i kredytowi, który zaciągnął powiat, powstanie ponad 100 km nowych dróg. Ale dzięki pieniądzom Lasów Państwowych tych kilometrów może być jeszcze więcej. Nadleśnictwa zgłaszają propozycje dróg do remontów, które finansowane mają być w większość z budżetu Lasów Państwowych. Chełmskie Nadleśnictwo, w porozumieniu z powiatem też liczy na remont trzech traktów. Chodzi o powiatowe drogi biegnące przez las m.in. z Rudki w gminie Ruda-Huta aż do Sajczyc w gminie Sawin (11 km), odcinek z Krowicy do Pawłowa w gminie Siedliszcze (5 km) oraz z Brzeźna do Żalina w gminie Dorohusk (4 km). – To na razie propozycje, przygotowujemy wnioski do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która zdecyduje ostatecznie, na które drogi przeznaczy pieniądze – mówi Krzysztof Dźwierzyński, nadleśniczy Nadleśnictwa Chełm. LP mają dokładać do remontów aż 75 proc. kosztów. Pozostałą kwotę dadzą samorządy. (bf)