Auta zgniecione jak aluminiowe puszki

Po staranowaniu osobowego auta na przejeździe kolejowym w Tarzymiechach, krasnostawska policja zdecydowała o zorganizowaniu akcji „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”.

W ubiegłym tygodniu w Tarzymiechach na niestrzeżonym przejeździe kolejowym policjanci z Izbicy sprawdzali, czy uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów i w sposób bezpieczny przejeżdżają przez tory. Swoje działania prowadzili w ramach akcji ,,Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”. – Mundurowi szczególną uwagę zwracali na zachowanie kierujących i czy stosują się do znaków drogowych. Podkreślali konieczność zatrzymywania się przed znakiem ,,STOP” oraz potrzebę stosowania się do sygnałów świetlnych i dźwiękowych – mówi Jolanta Babicz z krasnostawskiej policji.

Akcja to pokłosie wypadku, do jakiego doszło na przejeździe w Tarzymiechach ok. trzy tygodnie temu. Kierujący volkswagenem, 54-letni mieszkaniec gminy Izbica, jadąc od strony drogi krajowej nr 17 nie zachował szczególnej ostrożności i nie zastosował się do znaku drogowego ,,STOP” oraz sygnalizacji kolejowej nadającej sygnał dźwiękowy i świetlny, w wyniku czego wjechał wprost pod nadjeżdżający z prawej strony szynobus relacji Lublin – Zamość. Na szczęście tym razem ani 54-latkowi, ani jadącej z nim 14-latce nic poważnego się nie stało.

– Jeszcze raz przypominamy o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczny przejazd przez tory kolejowe. Pamiętajmy, że pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę – podkreśla Babicz.

Krasnostawska policja przypomina, że pociągi zawsze mają pierwszeństwo przejazdu, nawet w stosunku do pojazdów ratunkowych i uprzywilejowanych. – Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej – mówi rzecznik KPP w Krasnymstawie.

Ważne jest też to, że dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here