Autobusem przez osiedla

Od listopada autobusy linii nr 35 jeżdżą nową trasą, docierając na świdnickie osiedla mieszkaniowe.


Więcej kursów linii „55” i nowa trasa autobusu nr 35 to zmiany, jakie w miejskiej komunikacji wprowadził świdnicki ratusz w porozumieniu z lubelskim Zarządem Transportu Miejskiego. Obydwie zmiany to efekt oczekiwań pasażerów i rachunku ekonomicznego. O ile kursujące na trasie Lublin – Świdnik – Lublin autobusy nr 55 od początku cieszyły się dużą popularnością i wpływy ze sprzedaży biletów prawie pokrywały koszty funkcjonowania linii, to autobusy nr 35 woziły głównie powietrze a linia była mocno deficytowa. Stąd pomysł na zwiększenie częstotliwości kursów na linii 55 i zmiana przebiegu trasy „35”, by była atrakcyjniejsza dla pasażerów.

Od początku listopada linia nadal rozpoczyna swój kurs na lubelskim Felinie i ulicami Doświadczalną, Witosa i al. Jana Pawła oraz drogą serwisową drogi krajowej S12/S17 i

ul. Wyszyńskiego dociera do Świdnika, ale dalej jedzie już nową trasą: Klonowa – Kusocińskiego – Racławicka – Świerkowa – Partyzantów – Wojska Polskiego – Traugutta – Dworcowa – Struga – Niepodległości (powrót: Okulickiego) – Kosynierów – Maczka – Armii Krajowej.

– Autobus linii nr 35 jeździ teraz już nie tylko głównymi ulicami, ale dociera też na świdnickie osiedla i w miejsca, które dotąd nie były skomunikowane, o co postulowali mieszkańcy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Na początku przyszłego roku przeprowadzimy ankietę wśród pasażerów, aby sprawdzić, czy autobusami faktycznie jeździ więcej pasażerów i czy wprowadzone zmiany są faktycznie przez nich akceptowane i opłacalne. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka trasa „35-tki” będzie obowiązywała na stałe.

Władze miasta myślą również o tym by linia 35 została przedłużona i w Lublinie nie rozpoczynała i nie kończyła swojego biegu na Felinie, ale docierała w okolice Dworca Głównego PKP w Lublinie.

– Rozważamy taki pomysł bardzo poważnie. Nie powinno to drastycznie zwiększyć kosztów, gdyż na terenie Lublina linię finansuje tamtejszy samorząd oraz nie powinno być problemów z przedłużeniem trasy, bo po zakończeniu remontu mostu na ul. Fabrycznej drogę do dworca można pokonać bez przeszkód – wyjaśnia M. Dmowski. JN