Autobusy na wodór made in Świdnik

Śmigłowce i legendarne „wueski” to dla wielu symbol Świdnika, ale niewykluczone, że za kilka lat nasze miasto będzie znane także z produkcji innych maszyn, a konkretnie autobusów na wodór. Budowę fabryki takich pojazdów przy ul. Nadleśnej planuje Grupa Polsat Plus.


Mniej więcej przed rokiem informowaliśmy, że w świdnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej pojawił się nowy inwestor – spółka Polski Autobus Wodorowy, należąca do Zespołu Elektrowni Pątów-Adamów-Konin, którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz-Żak, jeden z najbogatszych Polaków, właściciel m.in. telewizji Polsat.

Jak pisaliśmy firma wynajęła halę i zajęła się projektowaniem prototypu autobusu napędzanego wodorem. Zapowiadano wówczas, że w przyszłości być może będzie również produkować takie pojazdy. Te plany właśnie nabierają realnych kształtów.

Dwa tygodnie temu Grupa Polsat Plus ogłosiła swoją strategię i poinformowała, że w ciągu najbliższych lat wspólnie z ZE PAK zamierza zainwestować kilkaset milionów złotych w technologie wodorowe.

– Wraz z ZE PAK chcemy stać się wiodącym producentem zielonego wodoru. Zakładamy inwestycje rzędu ok. 0,5 mld zł w pięć lat – zapowiedział Maciej Stec, wiceprezes zarządu spółki Cyfrowy Polsat.

W planach grupy ważne miejsce zajmuje nasze miasto, bo właśnie w Świdniku, na terenie SAG ma powstać fabryka autobusów napędzanych wodorem. Grupa już zakupiła teren pod tę inwestycję – ok. 4-hektarową działkę. Zakład miałby powstać do 2023 r i mógłby produkować w ciągu roku nawet do 100 pojazdów; w zależności od zamówień mogłaby zatrudniać od 300 do 500 osób.

Władze Świdnika nie kryją, że bardzo kibicują tym planom. – Skoro grupa ogłasza strategię, zakupiła grunty w SAG, ma gotowy prototyp i składa dokumenty do pozwoleń oraz faktycznego rozpoczęcia działań budowlanych, to te plany wydają się być jak najbardziej realne. Trzymamy za nie kciuki. To pokazuje również, że nasza strategia dotycząca inwestycji w SAG była słuszna. Inwestorzy to doceniają. Poza tym Świdnik ma doskonałe warunki komunikacyjne, a nasza otwartość na współpracę też zrobiły swoje. Liczymy, że inwestorowi uda się zrealizować wszystkie plany – komentuje Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.(w)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here