Autochodzik z maluchami

Strażnicy miejscy kupili już zabawki i ruszą na „patrole” do przedszkoli. Ratusz uruchamia program „Autochodzik”.
Miasteczko Umiejętności Drogowych ze znakami, jezdnią, chodnikiem, przejściem dla pieszych i światłami, a do tego autochodziki, czyli małe samochody dla przedszkolaków. Tak będą wyglądały „pomoce naukowe”, wykorzystywane w trakcie nowego programu edukacyjnego, który planuje wprowadzić świdnicki ratusz.
– Program „Autochodzik” koncentruje się na najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego, na ich ograniczeniach, percepcji i możliwościach rozwojowych – mówi Łukasz Reszka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w świdnickim urzędzie miasta. – Dzieci wcielają się w uczestników ruchu drogowego i z różnych perspektyw mogą uczyć się bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania na drodze.

Zestaw edukacyjny Autochodzik kupiła właśnie świdnicka Straż Miejską. Jej przedstawiciele, już niebawem, wyposażeni w „pomoce naukowe” – pojawią się w miejskich przedszkolach i najmłodszych klasach szkół podstawowych. Program „Autochodzik” ma wystartować już na początku obecnego roku.
– Zależy nam, by dzieci od najmłodszych lat były świadomymi uczestnikami ruchu drogowego – mówi burmistrz Waldemar Jakson. – Dodatkowo program ten uzupełnia wprowadzoną w tym roku „Edukację rowerową”.
W ramach programu dla rowerzystów przedstawiciele policji przeszkolili w minionym roku setki uczniów szkół podstawowych. Młodzi świdniczanie na początku przechodzili szkolenie teoretyczne. Później ćwiczyli swoje umiejętności na placu szkolnym. Ostatnim etapem programu edukacyjnego były przejazdy rowerami po miejskich ulicach pod okiem policjantów. (kal)