Avia z klasą

Programy „Avia – skrzaty” i „Avia z Klasą” mają wychować nowe pokolenie piłkarzy zapewniających świdnickiej drużynie prawdziwe sukcesy, bo w ostatnich sezonach seniorom Avii w ligowych rozgrywkach nie wiedzie się najlepiej

Zachęcenie do aktywności fizycznej poprzez wspólne zajęcia z trenerami i zawodnikami – taki cel przyświeca nowemu projektowi, wdrażanemu przez MKS Avia Świdnik. Zajęcia ruszą już w maju.
„Avia z klasa”, bo właśnie taką nazwę nosi program wdrażany przez miejski klub sportowy, jest adresowany do dzieci z trzecich klas miejskich podstawówek.
– Uczniowie szkół podstawowych to kolejna grupa, do której adresujemy swoją ofertę – mówi Łukasz Reszka, prezes MKS Avia Świdnik. – Ten program, podobnie jak „Avia – Skrzaty”, jest pilotażowy. „Skrzaty” w przedszkolach już rozpoczęły swoją przygodę ze sportem. Teraz zobaczymy, z jakim przyjęciem spotka się wśród rodziców i uczniów „Avia z Klasą”. Jeżeli będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, to wówczas będziemy go kontynuować od września na szerszą skalę i obejmiemy wszystkich uczniów klas I-III. A docelowo będzie to przygotowanie do uruchomienia klas sportowych, w pierwszej kolejności piłkarskich i siatkarskich, bo właśnie takie sekcje obecnie funkcjonują w Avii.
Już wkrótce klub podpisze ze szkołami umowy partnerskie, w ramach których się odbywać zajęcia te będą. Klub planuje też zakupić profesjonalny i bezpieczny sprzęt sportowy dla dzieci. „Avia z klasą” ma mieć charakter ogólnorozwojowy. Prowadzący skupią się nie tylko na piłce nożnej i siatkówce, ale również elementach innych dyscyplin sportowych. Lekcje będą prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego wspólnie z piłkarzami i siatkarzami oraz trenerami MKS Avia Świdnik. Uczestniczyć będą w nich zarówno dziewczęta, jak i chłopcy.
– Świdnik jest miastem, w którym tradycje sportowe na stałe wpisane są w tożsamość miasta. Szkolenie dzieci i młodzieży to dla nas priorytet, na tym fundamencie też budujemy świdnicki sport – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Od nowego roku szkolnego w świdnickich podstawówkach planowane jest utworzenie kilku klas sportowych. Docelowo ma być to stała forma rozwoju sportu w Świdniku. MKS Avia planuje również na bazie zajęć w przedszkolach i szkołach utworzyć sekcje kobiecej piłki nożnej oraz na stałe powrócić do szkolenia z zakresu piłki siatkowej.
– Odbudowujemy Wielką Avię nie tylko w kwestii świetności pierwszych zespołów, ale przede wszystkim w zakresie szkoleniowym. Świdnik kiedyś z tego słynął i chcemy, aby już niedługo była to nasza wizytówka – dodaje Reszka.
„Avia z Klasą” rusza od maja. Program w całości finansowany będzie ze środków miasta, a zajęcia będą całkowicie bezpłatne dla uczestników. (w)