Avia „zagra” na mundialu?

Czy stadion Avii będzie bazą treningową dla jednej z drużyn, która przyjedzie do Polski na mistrzostwami świata do lat 20 w piłce nożnej? Całkiem możliwe, bo FIFA właśnie wstępnie zarezerwowała obiekt na czas młodzieżowego mundialu.


Wiosną przyszłego roku w Polsce odbędzie się wielka sportowa impreza – mistrzostwa świata do lat 20 w piłce nożnej. Wszystko wskazuje na to, że jednym z miast-gospodarzy będzie Lublin, a to oznacza, że Świdnik mógłby być bazą treningową dla jednej z drużyn rozgrywających swoje mecze na Arenie Lublin.

– Rok temu, podczas Mistrzostw Europy u-21, trenowała u nas reprezentacja Szwecji. Bardzo chwalili sobie nasz obiekt. W związku z tym FIFA zwróciła się do nas z zapytaniem, czy chcielibyśmy współpracować z nimi również w ramach młodzieżowego mundialu. Oczywiście zgodziliśmy się – mówi Łukasz Reszka, prezes MKS Avia Świdnik.

Wiadomo już, że FIFA wstępnie zarezerwowała świdnicki stadion od 19 maja 2019 r. na potrzeby bazy treningowej, ale o tym, by mówić, która reprezentacja miałaby u nas trenować, jest jeszcze za wcześnie.

– Ta procedura wygląda tak, że najpierw FIFA rezerwuje stadiony, a następnie przedstawiciele drużyn przyjeżdżają i oglądają te obiekty i tak naprawdę to oni wybierają, gdzie chcą trenować. Niemniej jednak cieszymy się, że stadion Avii jest brany pod uwagę. Dla nas jest to powód do dumy, to pokazuje, że praca, którą wkładamy w utrzymanie obiektu, procentuje i jest doceniana na zewnątrz przez niezależne, a wymagające instytucje – dodaje Reszka.

Prezes Avii zapewnia, że jeśli nasz stadion zostanie wybrany przez któraś z drużyn, nie będzie wiązało się to z ponoszeniem przez klub czy miasto dodatkowych kosztów dostosowania obiektu, do wyśrubowanych wymagań piłkarskiej federacji.

– Płytę boiska mamy na bardzo wysokim poziomie, więc większych nakładów finansowych ponosić nie musimy. Wszystko, czym obecnie dysponujemy, w zupełności wystarczy i spełnia wymogi określone przez FIFA. Jedyne, czego może nam brakować, to oświetlenie płyty głównej. Natomiast w wymogach ligowych tego nie mamy, więc póki co na pewno nie będziemy inwestować w oświetlenie – kończy szef MKS Avia Świdnik. (w)