AW139 podbija świat

Grupa Leonardo Helicopters, właściciel PZL-Świdnik, podpisało kontrakty na dostawę śmigłowców dla Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego Departamentu Energii USA. Swój wkład w te zamówienia będą mieć również świdnickie zakłady, które nie ustają w nadziei, że AW139 w końcu trafi na wyposażenie również polskiej armii.


Operator Królestwa Arabii Saudyjskiej, firma THC (The Helicopter Company; pierwszy i jedyny komercyjny użytkownik śmigłowców w Królestwie Arabii Saudyjskiej) AW139 wykorzystywać będzie na rzecz służby ratownictwa medycznego (EMS) oraz do transportu korporacyjnego. Dostawy rozpoczną się w tym roku i zostaną zakończone w ciągu kolejnych trzech lat. Zakupione śmigłowce uzupełnią istniejącą flotę siedmiu AW139 należących do THC, a w ramach przyszłej rozbudowy „floty” może zostać zakupionych sześć dodatkowych egzemplarzy.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że możemy kontynuować znakomitą, wieloletnią współpracę z THC, przyczyniając się do stałego wzrostu jakości świadczonych przez nich usług dzięki kolejnym śmigłowcom AW139. Z niecierpliwością czekamy na możliwość wsparcia naszego partnera w zapewnieniu jeszcze wyższego poziomu efektywnego i bezpiecznego transportu pasażerskiego oraz misji reagowania kryzysowego na terenie całego kraju – skomentował Gian Piero Cutillo, dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters.

AW139 to światowy bestseller w swojej kategorii; ponad 1 200 sprzedanych egzemplarzy jest wykorzystywanych przez ok. 290 operatorów w ponad 70 krajach.

– Ten typ śmigłowca odniósł ogromny sukces na Bliskim Wschodzie – w całym regionie sprzedano ponad 170 egzemplarzy przeznaczonych do wykonywania zróżnicowanych misji, w tym transportu korporacyjnego, ratownictwa medycznego, poszukiwań i ratownictwa, ochrony porządku publicznego, transportu morskiego i zadań rządowych. AW139 oferuje wyjątkowe możliwości, technologię i bezpieczeństwo tak, aby spełnić surowe wymagania użytkowników dotyczące zadań w trudnych warunkach i zmaksymalizować efektywność.

Został wyposażony w najnowocześniejszą awionikę z zaawansowanymi systemami nawigacji i unikania kolizji, które zwiększają świadomość sytuacyjną i zmniejszają obciążenie pilota. Na uwagę zasługuje fakt, że kabina śmigłowca AW139 została zaprojektowana przez inżynierów z PZL-Świdnik. Znaczna część struktur lotniczych śmigłowca jest produkowana w świdnickich zakładach dla programów śmigłowcowych realizowanych na całym świecie – mówi Dariusz Szulc, rzecznik prasowy PZL-Świdnik.

Pracownicy zakładów cieszą się z nowych kontraktów, ale przypominają, że wciąż czekają na obiecane przez wyborami zamówienia złożone przez polski rząd.

– Jak widać nawet szejkowie doceniają AW139, czekamy na to kiedy zrobią to także nasi rządzący – komentuje załoga. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here