Babko, babko, udaj się… zdrowa

Czy robienie babek w świdnickich piaskownicach jest bezpieczne?

Według radnego Marcina Magiera w Świdniku coraz częściej zdarzają się przypadki chorób skór u dzieci wywołane kontaktem z piaskiem na placach zabaw. Radny oczekuje przebadanie należących do miasta piaskownic. Urzędnicy utrzymają, że piasek we wszystkich piaskownicach został niedawno wymieniony i nigdy nie docierały do nich sygnały, by były wobec niego jakieś zastrzeżenia.


„W ostatnim czasie przebywanie na świdnickich placach zabaw coraz częściej kończy się dla dzieci wizytą u dermatologa. U najmłodszych pojawiają się objawy charakterystyczne dla grzybiczego zapalenia skóry, którego przyczyną może być właśnie piasek z piaskownic” – alarmuje radny Magier (klub radnych Waldemara Jaksona) w interpelacji do burmistrza, prosząc o przeprowadzenie kontroli piaskownic pod kątem obecności w piachu patogenów grzybiczych, a w razie ich wykrycia wymiany piasku. Radny przy okazji pyta, jak często przeprowadzane są kontrole stanu sanitarnego piasku i jakie są ich wyniki.

– Złożyłem interpelację w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych świdniczan, bo uważam, że ich zdrowie jest sprawą priorytetową – wyjaśnia Marcin Magier.

Z odpowiedzi, której udzieliła sekretarz miasta Ewa Jankowska, wynika, że w kwietniu we wszystkich piaskownicach w Świdniku wymieniono piasek na nowy, a firma, która to zrobiła, miała zgodnie z przedmiotem zamówienia dostarczyć piasek bezpośrednio z kopalni, czysty, wolny od pyłów i cząsteczek iłowych o frakcji 0,2-2 mm – Materiał spełniał tym samym wymogi piasku stosowanego do piaskownic i na place zabaw – podkreśla E. Jankowska.

Sekretarz poinformowała również radnego, że kontrola stanu sanitarnego piasku na placach zabaw jest zadaniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która na przestrzeni ostatnich lat nie doszukała się żadnych nieprawidłowości w składzie piasku na miejskich placach zabaw.

– Mimo to zwrócę się do sanepidu z prośbą o przeprowadzenie kontroli czystości piasku w piaskownicach – zapowiada M. Magier. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here