„Baczyński” świętował jubileusz  

Były życzenia, gratulacje, podziękowania, ale i okazja do rozmów, spotkań z kolegami i dawnymi nauczycielami – tak wyglądały jubileuszowe uroczystości w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdniku. Szkoła właśnie skończyła 25 lat.

W miniony piątek, 20 kwietnia, II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Świdniku świętowało jubileusz 25-lecia. Obchody rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele pw. św. Józefa. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się do szkoły. Zaproszono na nie przedstawicieli władz samorządowych, kuratorium oświaty oraz uczelni wyższych, z którymi szkoła współpracuje. Zaproszono także byłych uczniów, nauczycieli i tych, którzy czują się związani ze szkołą.

Akt założycielski II LO w Świdniku nosi dokładnie datę 17 kwietnia 1993 r. Od tego czasu jej mury opuściło ok. 3 tys. uczniów. Od początku dyrektorem placówki jest Ryszard Borowiec, który był również inicjatorem jej utworzenia.

– Wiele przez te lata się zmieniło, ale nie młodzież. Wspaniale się z nią współpracuje i przez te 25 lat nie zmieniłem zdania. Mamy naprawdę wspaniałą młodzież. Czasami to dorośli zawodzą – mówił w rozmowie z nami dyrektor II LO.

Przygotowania do doniosłego jubileuszu szkoła rozpoczęła już jakiś czas temu. Zainicjował je cykl spotkań z absolwentami, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się, jak potoczyły się ich losy. Ciekawą formułą, nawiązującą także do przypadającego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, była niedawna debata na temat K. K. Baczyńskiego, patrona szkoły. Uczestnicy zastanawiali się, na ile wzór Baczyńskiego jako patrioty jest dziś aktualny. (w)