Balon nad Avią

Urząd Miasta Świdnik stara się o dofinansowanie na budowę zadaszenia sztucznego boiska treningowego Avii. Dzięki temu piłkarskie drużyny świdnickiego klubu zyskałyby bazę do całorocznych treningów. Obiekt mógłby być udostępniany również komercyjnie.


Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowało kolejną edycję Programu budowy zadaszeń boisk piłkarskich. Na ten cel zamierza przeznaczyć w tym roku 20 mln złotych. Uszczknąć z tej puli chciałby również Urząd Miasta Świdnik, który złożył wniosek o wsparcie budowy zadaszenia nad sztucznym boiskiem przy ul. Sportowej.

– Z punktu widzenia miasta najważniejszym zadaniem klubu Avia jest trening z młodzieżą. Niestety jest duży problem z miejscem do trenowania zimą; poza tym poziom treningu na pełnowymiarowym boisku jest zupełnie inny. Dlatego aplikujemy o te środki. Jeśli się uda, pozwoli to rozwinąć klub infrastrukturalnie. Jest popyt na takie obiekty; dużo akademii, czy szkółek piłkarskich w okresie jesienno-zimowym, czy wczesnowiosennym nie ma gdzie trenować, rozgrywać meczów i są zainteresowane wynajmowaniem, co byłoby dla nas korzystne z punktu widzenia utrzymania boiska. Na razie złożyliśmy wniosek, a realizację uzależniamy od otrzymania dotacji – mówi wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski.

Zadaszenie byłoby rozkładane i utrzymywane nadmuchem ciepłego powietrza. Te tzw. pneumatyczne hale (lub hale z obudową pneumatyczną) są coraz częściej wykorzystywane w Polsce, jako zadaszenia kortów, boisk czy basenów.

Według wstępnych wyliczeń ratusza, koszt takiej inwestycji może wahać się od 1,5 mln zł do 2,5 mln zł, a dofinansowanie może wynieść 50 proc. wartości.

Wyniki ministerialnego programu powinny być znane za kilka miesięcy. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here