Bariera na razie nie do pokonania

Osoby na wózkach inwalidzkich i z wózkami dziecięcymi nie mają szans pokonać tak stromego podjazdu

Od ponad pół roku Urząd Miasta Świdnik poszukuje firmy, która zaprojektuje i wykona platformę dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o urządzenie, które ułatwi osobom poruszającym się na wózkach, o kulach lub też mamom z dziećmi w wózkach, pokonanie schodów w podziemnym przejściu przy ul. Targowej. Niestety, jak dotąd nie zgłosił się żaden wykonawca.

Pierwszy przetarg na budowę platformy dla osób niepełnosprawnych Urząd Miasta Świdnik ogłosił w kwietniu br. Chodziło wówczas o przygotowanie dokumentacji projektowej.

Jak tłumaczył wówczas Ratusz, budując baseny i nowy park, ważne było, aby te obiekty były maksymalnie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Większość mieszkańców przyjeżdża na basen autami, ale chcemy, aby można było tu dotrzeć także piechotą, a najkrótsza droga wiedzie przez ul. Turystyczną. Barierą w tym miejscu jest przejście kolejowe i chcemy to zmienić – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Mieszkańcy, którzy na co dzień korzystają z tego przejścia uważają, że to dobry pomysł. Co prawda schody mają podjazd, ale jest stromy i mało wygodny.

– Bez niczyjej pomocy osoba na wózku nie jest w stanie go pokonać – zauważają.

Do ogłoszonego w kwietniu postępowania nie zgłosił się żaden wykonawca, więc w kolejnych miesiącach urząd powtórzył je dwukrotnie, niestety z takim samym wynikiem. Ostatni przetarg dotyczący platformy w formule „projektuj i buduj” ogłoszono pod koniec października. I tym razem również nie udało się znaleźć wykonawcy. Nie wpłynęła żadna oferta. Mimo tych niepowodzeń Urząd Miasta nie zamierza rezygnować z budowy platformy. Pieniądze na jej wykonanie (150 tys. zł) zostały uwzględnione w projekcie przyszłorocznego budżetu.

– W związku z tym, że przetargu nie udało się rozstrzygnąć, planujemy przeprowadzenie postępowania w trybie z wolnej ręki. Na razie szukamy ewentualnych wykonawców gotowych podjąć się rozmów w tym zakresie – informuje Katarzyna Lis, rzecznik Urzędu Miasta Świdnik. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here