Będą karetki najwyższej klasy

Lubelskie pogotowie wzbogaci się o pięć najnowszych modeli doskonale wyposażonych ambulansów ratunkowych

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie ogłosiło niedawno przetarg na zakup 5 nowych ambulansów. WPR zamawia nie tylko nowe, ale przede wszystkim nowoczesne i komfortowe pojazdy. Każdy z nich będzie tzw. ambulansem najwyższego typu C, czyli przeznaczonym do intensywnej opieki ratunkowej, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów podczas transportu.


Lubelskie pogotowie dysponuje łącznie 21 zespołami ratownictwa medycznego, z czego 11 w samym Lublinie. Do tego dochodzą jeszcze karetki neonatologiczne, transportowe i niezbędne pojazdy w rezerwie. Łącznie tabor składa się z ok. 40 pojazdów. W celu zabezpieczenia bezpieczeństwa pacjentom pojazdy są regularnie wymieniane na nowe. Dzieje się tak zazwyczaj najpóźniej po 5-6 letnim okresie eksploatacji. Następnie auta trafiają do rezerwy oraz transporty medyczne.

Zwycięzca przetargu będzie musiał m. in. udzielić 2-letniej gwarancji na pojazd bazowy i sprzęt medyczny oraz 3-letniej na zabudowę specjalistyczną. Otwarcie złożonych ofert przewidziano na 5 sierpnia, a czas realizacji zamówienia na 60 dni. Tym samym nowe ambulanse powinny wyjechać na lubelskie ulice jeszcze tej jesieni.

Marek Kościuk