Będą lać asfalt

Lada dzień na chełmskich ulicach pojawią się ekipy budowlane. Miasto szykuje szereg inwestycji drogowych. Będą utrudnienia w ruchu drogowym.

W najbliższych dniach powinna zostać podpisana umowa na wykonanie pierwszej z dużych inwestycji drogowych – przebudowę ul. Zielnej i skrzyżowania z Obłońską, która będzie pierwszym etapem prac przy modernizacji całej trasy wiadukt – przejazd kowelski. Dotychczasowe skrzyżowanie trzech ulic, stanie się rondem, do którego zostanie włączona nowo projektowana ulica biegnąca w kierunku torów kolejowych i do marketu budowlanego PSB Mrówka, którego budowa ma rozpocząć się jeszcze wiosną br.
Jeszcze większych zmian można spodziewać się po realizacji kolejnego dużego zadania – modernizacji ul. Wojsławickiej. Oprócz nowej nawierzchni ulicy i chodników, przebudowie ulegnie kolejne skrzyżowanie – ul. Wojsławickiej z al. 3 Maja, zaś sama aleja, na odcinku od sygnalizacji świetlnej do ul. Wojsławickiej, może zostać rozbudowana o dodatkowe dwa pasy ruchu. W tym przypadku Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje niezbędną do wyłonienia wykonawcy procedurę przetargową, drugą już, bo pierwsza ze względu na wysokie ceny, została unieważniona.
Wśród przygotowywanych inwestycji drogowych są także i inne ulice. W tym roku miasto chce wybudować dalszą część ulicy Hutniczej – kilkusetmetrowy odcinek, który ma pełnić rolę głównej drogi obsługującej powstające w chełmskiej podstrefie fabryki i centrum logistyczne.
Spore zmiany czekają także stary odcinek ul. Rejowieckiej stanowiący obecnie alternatywną drogę dla wiaduktu w al. Przyjaźni. Modernizacja tej ulicy, która zapewne przejmie na pewien czas ruch międzynarodowy, będzie wiązać się także z przygotowaniami do największej w historii ostatnich kilkudziesięciu lat miejskiej inwestycji drogowej, na którą władze Chełma pozyskały już dofinansowanie – przebudowę dróg wchodzących w skład miejskiego odcinka drogi krajowej nr 12 – a więc ul. Wschodniej, Rampy Brzeskiej, al. Przyjaźni, Rejowieckiej i ul. Podgórze. To jednak nie koniec miejskich planów.
– Czekamy na decyzję o dofinansowaniu modernizacji ul. Hrubieszowskiej. Złożyliśmy także wniosek o pieniądze na ul. Kolejową oraz prowadzimy rozmowy w sprawie remontu dalszej części ul. Lubelskiej. Przygotowujemy się również do modernizacji parkingu przy parku miejskim oraz placu dworcowego przy ul. Kolejowej, na co mamy już niemal pewne dofinansowanie – wymienia prezydent Chełma, Agata Fisz. – Po realizacji tych wszystkich inwestycji większość głównych dróg w Chełmie będzie wyremontowana. W ten sposób jeszcze więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na będące w złym stanie ulice osiedlowe.
Odpowiadający za większość inwestycji na chełmskich ulicach Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął już pierwsze przetargi na mniejsze remonty. W niedługim czasie drogowców można spodziewać się np. na ul. Wygon, Reymonta, Żwirki i Wigury, Siedleckiej i Kamieńskiego, gdzie będą modernizowane chodniki. Jak zapewniają władze Chełma, to tylko część z zaplanowanych na ten rok zadań. Wkrótce mają ogłaszane być następne przetargi, w tym także na wymianę nawierzchni ulic i remonty kolejnych chodników.
– W tegorocznym budżecie zaplanowaliśmy kilkadziesiąt inwestycji i przedsięwzięć drogowych, a niewykluczone, że lista może być jeszcze dłuższa. Wszystko zależy od ewentualnych oszczędności po przetargach – mówi Agata Fisz. – Pewne jest, że realizacja zadań drogowych spowoduje spore trudności w ruchu. Do tego dojdą inwestycje związane z przebudową i budową kanalizacji, oświetlenia, parkingów itd. Dlatego już teraz apelujemy do kierowców o wyrozumiałość. (ptr)