Będą mieszczuchami?

Do końca lipca br. będzie wiadomo czy gmina Rejowiec odzyska prawa miejskie. Na to liczy jej wójt Tadeusz Górski i mieszkańcy, dla których ta zmiana to nie tylko większy prestiż, ale i wymierne korzyści.

W Rejowcu już odliczają dni do rządowej decyzji dotyczącej przyznania praw miejskich. – Status miasta dla Rejowca nie jest niczym nowym. Posiadał go przez ponad 320 lat – przypomina wójt Tadeusz Górski, który od kilkunastu miesięcy usilnie zabiega o to, by Rejowiec znów stał się miastem. – Już samo ubieganie się o prawa miejskie zablokowało likwidację poczty. Liczymy też, że utrzymamy komisariat policji. Status miasta to także większy udział w ministerialnej subwencji, dodatkowe możliwości zdobywania unijnych pieniędzy, a także – co ważne – ochrona przed wchłonięciem Rejowca przez inną gminę, jeśli dojdzie do łączenia samorządów, o czym coraz częściej się mówi – podkreśla wójt.
Gmina jest już na finiszu starań o prawa miejskie. Ma za sobą konsultacje społeczne, w których mieszkańcy jednoznacznie opowiedzieli się za tym, by Rejowiec został miastem. Inicjatywę poparł także wojewoda lubelski.
– To, że kolejna miejscowość, w ślad za Siedliszczem, próbuje uzyskać status miasta, świadczy o tym, że region chełmski dobrze się rozwija – mówi Przemysław Czarnek, który całość dokumentacji w sprawie Rejowca, wraz ze swoją pozytywną opinią, przekazał głównemu adresatowi, czyli ministrowi administracji i cyfryzacji. Ten na podjęcie decyzji ma czas do 31 lipca. Jeśli będzie przychylna, z dniem 1 stycznia 2017 r. Rejowiec stanie się kolejnym miastem w województwie lubelskim. Pomoc w tej sprawie deklaruje poseł Beata Mazurek. – Będę wspierać mieszkańców Rejowca najlepiej, jak potrafię – zapewnia.
Wójt Górski jest dobrej myśli. – Mamy historię, 2140 zameldowanych mieszkańców, instytucje, szkoły i infrastrukturę o miejskim charakterze, przez co nie musimy np. łączyć obrębów geodezyjnych sąsiednich miejscowości – mówi. – Z niecierpliwością czekamy na decyzję ministra, mając nadzieję, że będzie ona dla nas pozytywna. (mg)