Będzie dotacja na Hrubieszowską?

Władze Chełma zabiegają o pieniądze na kolejne miejskie inwestycje. Tym razem chodzi o remont ul. Hrubieszowskiej. Szanse na dotację są spore. Miasto od 9 lat skutecznie zabiega o pieniądze z budżetu państwa na remont dróg.

Szacowane na kilkaset tysięcy złotych zadanie ma dotyczyć kontynuacji prac przy wymianie nawierzchni ul. Hrubieszowskiej. Plany miasta obejmują odcinek od skrzyżowania z ul. Parkową w kierunku wschodnim. O 50-procentowe dofinansowanie na ten cel miasto wystąpiło w ramach tzw. rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Choć nie ma jeszcze oficjalnych decyzji, miasto podobnie jak w latach poprzednich, liczy na dofinansowanie.
– W ramach tego programu udawało nam się pozyskiwać fundusze przez 9 lat, a pierwszy raz w 2008 roku – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Jeśli otrzymamy wsparcie finansowe, prace drogowe będą mogły być przeprowadzone najpewniej w wakacje.
Jak wyliczyli miejscy urzędnicy w ramach funduszy z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa Chełm od 2008 roku pozyskał już ponad 10 mln zł dofinansowania. W praktyce oznacza to, że inwestycje drogowe realizowane tylko z tego jednego programu wyniosły już przeszło 20 mln zł. To w ramach tych funduszy współfinansowano prace m.in. na wiadukcie, al. Armii Krajowej, Rejowieckiej, kilku rondach czy też skrzyżowaniu ul. Rejowieckiej z ul. Szpitalną. W ubiegłym roku, oprócz remontu na ul. Rejowieckiej, w ramach zaoszczędzonych pieniędzy, miasto wykonało także częściową wymianę nawierzchni na najbardziej zniszczonych odcinkach ul. Hrubieszowskiej (za lasem Borek) oraz Włodawskiej.
– Fundusze na modernizację chełmskich ulic staramy się pozyskiwać z wszelkich możliwych źródeł – tłumaczy A. Fisz. – W ramach rezerwy subwencji ogólnej można ubiegać się o niezbyt wysokie kwoty, ale takiej okazji także nie odpuszczamy i do tej pory przez wiele lat otrzymywaliśmy dofinansowanie. Choć stanowić ono może tylko połowę kosztów inwestycji to i tak warto każde dostępne pieniądze inwestować w poprawę nie najlepszego stanu nawierzchni chełmskich dróg. (ptr)