Będzie drożej za żłobek

Miesięcznie rodzice za pobyt i wyżywienie dzieci w miejskich żłobkach w Świdniku (na zdjęciu nowy żłobek powstający przy ul. Kopera) zapłacą nawet o 60 zł więcej niż dotychczas!

Miasto Świdnik przymierza się do wprowadzenia podwyżki za pobyt i wyżywienie dzieci w miejskich żłobkach. Miesięcznie rodzice zapłacą nawet o 60 zł więcej niż dotychczas, ale urzędnicy wskazują, że opłaty i tak będą niższe niż w innych miastach w regionie. Zmieni się również sposób naliczania należności.


Uchwała dotycząca zmiany wysokości opłat za pobyt dzieci w żłobkach prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik znalazła się w programie ostatniej sesji rady miasta. Projekt przedstawiony radnym zakładał, że miesięczna opłata za pobyt dziecka w wymiarze do 10 godzin dziennie będzie wynosić 13 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 364 zł (teraz stawka ta wynosi 12 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 336 zł).

Projekt uchwały zakładał również zmianę stawek za wyżywienie z obowiązującej kwoty 6,50 zł do 8 zł na dzień. W sumie przy pełnej obecności dziecka w żłobku opłata wzrośnie o ok. 60 zł miesięcznie. Jak czytamy w uzasadnieniu, podwyżka wynika z wzrostu wydatków związanych z pobytem dzieci w żłobku oraz funkcjonowaniem kuchni, w tym cen żywności, opłat za dostawę mediów oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dla porównania podano również, że np. w Łukowie wysokość opłat za pobyt dziecka w żłobku wynosi 350 zł, w Biłgoraju – 364 zł, a w Rykach 460 zł. Za wyżywanie w Łukowie rodzice płacą – 15 zł, w Biłgoraju – 10 zł, a w Rykach – 6 zł.

Ostatecznie jednak projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad. Nie oznacza to jednak, że miasto wycofuje się z tych zmian, zamierza jednak – o co prosili sami rodzice – zmienić sposób naliczania opłat za żłobek. – Obecnie rodzice muszą płacić z góry za cały miesiąc, a w kolejnym miesiącu otrzymują odliczenie za dni kiedy dziecka nie było w przedszkolu.

Takie rozwiązanie powoduje, że rodzice często nie wiedzą ile mają zapłacić za kolejny miesiąc, padła więc sugestia, że lepiej będzie jeśli ustalimy stawkę dzienną. Nie możemy tego jednak od razu wprowadzić uchwałą, ponieważ w statucie żłobka są zapisy, które mówią o odpłatności miesięcznej. Musimy więc przygotować kompleksową zmianę: i w statucie, i w odpłatnościach – wyjaśniają urzędnicy.

Punktem wyjścia do naliczania opłaty dziennej będzie kwota 364 zł. Zostanie ona podzielona przez ilość dni w miesiącu, w które żłobek jest czynny. Jak obliczyliśmy, powinna wynieść kilkanaście złotych (16-18 zł). Rodzice będą mnożyć tę kwotę razy ilość dni spędzonych przez dzieci w żłobku i dodając do tego 8 zł dziennie za wyżywienie, będą wiedzieć, ile muszą zapłacić. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here