Będzie dywanik na Bogdanowicza

Na wieść o tym, że miasto w przyszłym roku zamierza wykonać asfaltowy dywanik na ich ulicy, mieszkańcy Bogdanowicza odetchnęli z ulgą. Jak sami mówią, w ostatnich latach wielokrotnie upominali się o asfalt na drodze, ale zawsze brakowało pieniędzy…

 

W projekcie budżetu na 2017 rok urzędnicy uwzględnili nakładkę asfaltową na ul. Bogdanowicza, która kończy się na granicy miasta z gminą Chełm. Od dobrych kilku lat jej mieszkańcy zabiegali u urzędników o budowę drogi, ale zawsze słyszeli, że inwestycja jest bardzo kosztowna, a w kasie nie ma pieniędzy. Drogowcy doraźnie utwardzali nawierzchnię frezem, ale nie zdawało to egzaminu. Po deszczach znów tworzyły się dziury.
Plan budowy drogi na ul. Bogdanowicza powstał kilka lat temu. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wykonało kanalizację sanitarną, a kolejnym krokiem miała być budowa „burzówki”, następnie chodników i nawierzchni asfaltowej. I tu pojawił się problem, związany z położeniem ul. Bogdanowicza. Wykonanie kanalizacji burzowej wiązałoby się z podłączeniem jej do wybudowanego pięć lat temu separatora, który znajduje się u zbiegu ul. Budowlanej i miejscowości Horodyszcze. Urzędnicy wyliczyli, że inwestycja pochłonęłaby kilka milionów złotych i z powodów finansowych z niej zrezygnowali.

Mieszkańcy Bogdanowicza przychodzili na sesje rady miasta, zebrania rady osiedla Rejowiecka, skarżąc się na fatalny stan nawierzchni. Argumentowali, że przez ich ulicę jeździ coraz więcej samochodów, a nawet ciężki sprzęt. – Jedni skracają sobie dojazd do centrum miasta, inni jadą ul. Bogdanowicza, przez Horodyszcze, w kierunku Włodawy, omijając w ten sposób policyjne patrole na ul. Włodawskiej – tłumaczył jeden z mieszkańców na którejś z sesji. – Jednego dnia policzyliśmy przejeżdżające przez Bogdanowicza samochody i było ich ponad 600.
Mieszkańcy zaapelowali do urzędników, że skoro miasta nie stać na budowę drogi, niech zamknie ją od strony Horodyszcza, by poza nimi nikt nią nie jeździł. W przyszłym roku miasto zamierza na ul. Bogdanowicza wykonać nakładkę asfaltową, na którą w budżecie zaplanowało 95 000 zł. – Będzie to podobna inwestycja do tych, jakie w tym roku zrealizowaliśmy na ul. Majdan i Pszennej – wyjaśnia Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. (ptr)