Będzie lał się asfalt

Większość z zaplanowanych na ten rok inwestycji drogowych w Chełmie została już zrealizowana. Jeszcze w tym roku ekipy budowlane pojawią się m.in. na ulicach Włodawskiej, Hrubieszowskiej, Majdan, Zielnej i Obłońskiej.

Wśród zrealizowanych w tym roku inwestycji drogowych nie brakowało takich, które utrudniały życie kierowcom. Chodzi m.in. o 11 Listopada, Kochanowskiego, Pszenną, rondo przy Chełmskim Domu Kultury i ul. Rejowiecką. To nie koniec. Władze miasta planują realizację kolejnych zadań drogowych.
– Trwają procedury związane z rozpoczęciem prac na kolejnych chełmskich ulicach. Są wśród tych zadań i takie, które na pewno spowodują sporo utrudnień dla kierowców – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Chełma. – Apelujemy do kierowców o wyrozumiałość. Bez czasowego zwężania lub zamykania ulic, nie da się prowadzić prac remontowo-budowlanych.
Przed kilkoma dniami miasto otrzymało z ministerstwa infrastruktury i rozwoju pozwolenie na przesunięcie części dofinansowania (oszczędności z remontu ul. Rejowieckiej) na prace na kolejnych ulicach. Chodzi o pieniądze z tzw. rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Pozostałe po przetargu około 300 tys. zł (połowa tej kwoty jest z budżetu miasta) zostaną przeznaczone na częściową wymianę nawierzchni na najbardziej zniszczonych odcinkach ulic Włodawskiej i Hrubieszowskiej. Prace mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.
Zapewne wcześniej nowej drogi doczekają się mieszkańcy ul. Majdan. Tam, na odcinku o blisko kilometrowej długości, zostanie ułożona nawierzchnia asfaltowa. Wykonawca prac powinien rozpocząć je w najbliższych dniach.
Już niedługo poznamy również firmę, która zajmie się rozbudową parkingu przy skrzyżowaniu ulic Trubakowskiej i Lubelskiej. Inwestycja, częściowo związana z budowanym obok Chełmskiem Parkiem Wodnym, powinna zostać zakończona jeszcze przed jego otwarciem. Co ważne, będzie to parking ogólnodostępny, a więc wykorzystywany nie tylko przez klientów aquaparku, ale również okolicznych mieszkańców.
Nieco dłużej poczekamy na rozpoczęcie robót na jednej z największych tegorocznych inwestycji drogowych – w rejonie urzędu skarbowego. Tam prace obejmą modernizację i przebudowę ul. Zielnej na odcinku od wiaduktu do ul. Obłońskiej. W miejscu obecnego skrzyżowania tych ulic ma powstać rondo. Projekt przewiduje również budowę zupełnie nowej ulicy, od ronda w kierunku północnym, która w przyszłości ma się stać alternatywnym przejazdem do wiaduktu.
– Aktualnie trwają procedury administracyjne związane z wydaniem pozwolenia na budowę, ale realizacja inwestycji jest planowana na ten rok – twierdzi Kurczewicz.
Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się kolejna z inwestycji dotyczących budowy nowych ulic. Kilkuset metrowej długości przedłużenie ul. Hutniczej ma powstać na potrzeby utworzonej i zagospodarowywanej obecnie nowymi zakładami produkcyjnymi chełmskiej podstrefy ekonomicznej. Aby móc zrealizować to zadanie miasto musi najpierw uzyskać dokumentację techniczną. Jest ona wciąż na etapie projektowania, ale jak twierdzą urzędnicy, prawdopodobne jest, że będzie gotowa już w przyszłym miesiącu.
Chełmscy kierowcy utrudnienia drogowe spotkają także w innych częściach miasta. Wciąż trwają roboty na ulicy Zachodniej, Krańcowej i w rejonie ulic Sienkiewicza – Mickiewicza. Wkrótce prace rozpocząć się mają także na ul. ks. Brzóski, gdzie powstaną nowe chodniki, przy rozbudowie parkingu przy ul. Andersa oraz przy budowie kolejnego odcinka ścieżki rowerowej w rejonie al. 15 Sierpnia. (ptr)