Nie będzie miejskiej fotowoltaiki

Lublin nie dostanie dofinansowania na projekt „Lubelska Energia Fotowoltaiczna”. Lubelski wniosek został bardzo nisko oceniony przez komisję konkursową i znalazł się na 230. miejscu listy, z której unijną dotację otrzyma pierwszych 108 projektów z całego województwa. Na ocenie merytorycznej przepadły również projekty złożone przez Świdnik.
W konkursie na projekty OZE (fotowoltaikę, pompy ciepła, solary) było do rozdania 350 mln złotych. O dotacje ubiegały się niemal wszystkie gminy z województwa lubelskiego (niektóre złożyły po kilka projektów) oraz wiele instytucji publicznych. W sumie złożono niemal 300 wniosków, z których ocenę formalną przeszło ponad 250. Przed świętami Zarząd Województwa Lubelskiego ogłosił listę rankingową projektów po ocenie merytorycznej. Pierwszych 108 projektów z listy otrzyma dofinansowanie. Wśród nich nie ma projektu „Lubelska Energia Fotowoltaiczna”, zgłoszonego przez Lublin, który znalazł się dopiero na 230. miejscu listy. Dofinansowania nie dostanie również Świdnik, który do konkursu zgłosił trzy projekty.

Pomysł wydawał się atrakcyjny

Przypomnijmy. Lublin chciał pozyskać środki unijne, by sfinansować instalacje prądotwórcze na dachach domków jednorodzinnych. Chęć udziału w projekcie zgłosiło ponad 330. właścicieli nieruchomości, ale ostatecznie w projekcie ujęto niespełna 90., którzy spełniali wszystkie kryteria udziału w programie. Niestety, projekt nie zyskał uznania Komisji Oceny Wniosków i dofinansowania nie będzie, Dlaczego lubelski projekt wypadł tak słabo? Joanna Bobowska z lubelskiego ratusza nie potrafi jeszcze odpowiedzieć na te pytanie. – Nie otrzymaliśmy jeszcze z urzędu marszałkowskiego kart oceny merytorycznej wniosku. Po ich uzyskaniu pracownicy urzędu miasta dokonają analiz przedmiotowej oceny projektów w tym konkursie. Po tej analizie zostanie podjęta decyzja o ewentualnym złożeniu protestu od wyników oceny – mówi Bobowska.
Na pocieszenie i obronę lubelskich urzędników pozostaje fakt, że wśród 108 gmin, które dostaną dotacje, można znaleźć tylko pojedyncze gminy miejskie. Wnioski większych miast, jak Chełm, Zamość, Świdnik czy Biała Podlaska, również znalazły się pod kreską.
MR