Będzie mieszkaniowy boom?

Włodarze Świdnika, w ramach programu Mieszkanie Plus, chcieliby na działkach przy al. Armii Krajowej zmieścić aż sześć bloków, każdy z kilkudziesięcioma mieszkaniami

Budowa mieszkań z rządowego programu Mieszkanie Plus ruszy prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Już wiadomo również, że w Świdniku planowana inwestycja zostanie poszerzona o dodatkowe bloki. W tej chwili urzędnicy z ratusza sprawdzają, ile budynków zmieści się na posiadanych przez miasto działkach.
W minionym tygodniu przedstawiciele ratusza otrzymali zgodę od rządowej spółki Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości na rozszerzenie świdnickiego programu Mieszkanie Plus. Początkowo na działkach przy al. Armii Krajowej miał powstać jeden blok. Okazało się jednak, że oczekiwania są dużo większe.
– Nie prowadzimy jeszcze żadnego naboru, a już mamy mnóstwo telefonów i pytań o mieszkania – informował Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Zainteresowani są nie tylko nasi mieszkańcy. Mamy bardzo dużo telefonów od osób z Lublina.
Przedstawiciele ratusza postanowili więc zbudować nie jeden, a kilka bloków. Wcześniej jednak ich pomysł musiał zostać zaakceptowany przez władze BGK Nieruchomości S.A, który będzie realizował rządowy program. W miniony poniedziałek przedstawiciele władz Świdnika rozmawiali na ten temat z zarządem banku.
– Doszliśmy do porozumienia. Zwiększymy zakres rzeczowy inwestycji – mówił w zeszłym tygodniu Michał Piotrowicz.

– W tej chwili sprawdzamy, ile budynków można będzie wybudować na naszych działkach.
Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że chcą wybudować bloki jak najniższym kosztem. Oznacza to, że budynki nie będą wyposażone choćby w podziemne parkingi. Trzeba więc zarezerwować odpowiednią liczbę miejsc postojowych dla samochodów przy blokach. – W tej chwili przyjmuje się, że na jedno mieszkanie powinno przypadać 1,5 miejsca parkingowego. Do tego dochodzi również odpowiednia powierzchnia terenów zielonych – wymienia Michał Piotrowicz. – Do końca stycznia sprawdzimy, ile mieszkań na miejskich działkach da się wybudować. W lutym chcemy już mieć wstępny kosztorys i harmonogram prac budowlanych. W połowie roku będziemy chcieli ogłosić przetarg na wykonanie bloków – mówi zastępca burmistrza.
Zgodnie z wstępnymi planami budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Na początek pod uwagę brane są trzy miejskie działki przy al. Armii Krajowej, odkupione kilka lat temu od Coca-Coli. Docelowo przedstawiciele ratusza mówią o możliwości powstania w tym miejscu nawet sześciu bloków. Mieszkania mają mieć powierzchnię od 30 do 52 mkw. W pierwszej kolejności będą się mogły o nie starać rodziny wielodzietne. Jak zaznaczali przedstawiciele miejskich władz, nowe mieszkania nie będą lokalami socjalnymi i nie będą mogły na nie liczyć osoby najmniej zarabiające. Przyszli najemcy będą płacić za mkw. czynszu od 10 do 20 zł. Zgodnie z rządowymi założeniami lokatorzy będą mieli również możliwość wykupu mieszkań na własność. (kal)