Będzie nowy dworzec i biurowiec

Stary dworzec PKS zmieni swoje oblicze – informuje Urząd Miasta Chełm. Agencja Rozwoju Przemysłu wybuduje na jego terenie biurowiec. Część działki nadal ma funkcjonować jako postój dla autobusów.

– Otrzymałem koncepcję na budowę nowego dworca autobusowego w Chełmie i biurowca klasy A – poinformował kilka dni temu prezydent Chełma Jakub Banaszek. – Inwestycja będzie w stu procentach realizowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Miasto Chełm aportem wnosi teren i 100 tys. zł. Wartość całej inwestycji to wstępnie ok. 45 mln zł. Wbicie łopaty planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku.

Przypomnijmy. Już w grudniu ubiegłego roku chełmscy radni przyjęli projekt dotyczący realizacji w Chełmie programu „Fabryka”. Jego nadrzędnym założeniem jest wsparcie rozwoju średnich miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze, poprzez budowę nowoczesnych biurowców klasy A. W takich budynkach działalność mogą prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Jak dowiadujemy się w urzędzie miasta, koncepcja zagospodarowania terenu po PKS w Chełmie, zakłada powstanie nie tylko biurowca, ale i budynku odpowiadającego za obsługę dworca, ponieważ miejsce, w którym realizowana będzie inwestycja, w części zachowa swój dawny charakter.

– W obszarze dworcowym powstaną nowoczesne wiaty przystankowe, na których, zgodnie ze wstępnym projektem, znajdą się panele fotowoltaiczne. Będą wpisywać się w estetykę obiektu, a dodatkowo, w pewnym stopniu, zasilać cały kompleks, który, oprócz swoich podstawowych funkcji, ma stać się również wizytówką Chełma i znacząco odmienić oblicze centrum miasta – przekonują urzędnicy. (kg)