Będzie rondo Margaret Thatcher

Imieniem Margaret Thatcher zostanie nazwane charakterystyczne rondo w kształcie biszkopta na ul. Choiny. Uchwałę w tej sprawie podjęła na ostatniej sesji lubelska rada miasta.


– Żelazna Dama zasługuje na upamiętnienie w Lublinie. Mieście, które swoją historią wpisuje się nie tylko w wielkie dziedzictwo Polski, ale także całej Europy. Wyrażamy przekonanie, że premier Margaret Thatcher zasługuje na ten symboliczny gest wdzięczności oraz upamiętnienia w mieście, które wpisało się w bogactwo kultury i dziedzictwa krajów Europy Zachodniej – czytamy w uzasadnieniu projektu, nad którym głosowali radni. Poparli go niemal jednomyślnie – oddano 29 głosów „za” i 1 „wstrzymujący się”.

Margaret Thatcher to nieżyjąca już brytyjska polityk. W latach 1975–90 kierowała Partią Konserwatywną, a w latach 1979-1990 pełniła funkcję premiera, będąc pierwszą kobietą na tym stanowisku.

– Objęła funkcję szefa rządu w sytuacji kryzysu gospodarczego i społecznego w państwie. Prowadziła neoliberalną politykę ekonomiczną, inspirowaną m.in. myślą monetaryzmu, popularnie określoną z czasem jako thatcheryzm; podkreślała rolę rynku i indywidualnej przedsiębiorczości dla funkcjonowania gospodarki i państwa – czytamy w internetowej wersji Encyklopedii Polskiego Wydawnictwa Naukowego.

W 1988 roku M. Thatcher była pierwszym brytyjskim premierem, który odwiedził Polskę. Podczas wizyty oddała hołd zamordowanemu przez funkcjonariuszy SB księdzu Jerzemu Popiełuszce. Wspierała polską opozycję demokratyczną.

Z wykształcenia była chemikiem i prawnikiem. Z Partią Konserwatywną była związana od czasu studiów na uniwersytecie w Oksfordzie. W latach 1959–92 była posłanką do Izby Gmin, a w latach 1970-74 – ministrem oświaty i nauki. Zmarła 8 kwietnia 2013 roku w Londynie, w wieku 87 lat. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here