Będzie ulga za wywóz śmieci

Rada gminy Siennica Różana zgodziła się uznać częściowo za słuszną petycję mieszkańców gminy w sprawie obniżenia opłat za wywóz śmieci.

Pod koniec maja tego roku część mieszkańców gminy Siennica Różana podpisała się pod petycją do wójta Leszka Proskury i radnych gminnych o podjęcie kroków zmierzających do obniżenia opłaty za wywóz śmieci. – My niżej podpisani nie zgadzamy się z uchwaloną przez radę gminy Siennica Różana stawką opłat za wywóz śmieci w wysokości 17 zł od osoby, która obowiązuje od 2021 r. – czytamy w petycji.

– Stawka jest wysoka, przez co stanowi bardzo duże obciążenie dla naszych budżetów domowych. Jest to już druga podwyżka w ciągu niepełna dwóch lat – argumentują mieszkańcy. W 2019 r. od maja podwyższono stawkę opłaty o 66,67 procent, a od stycznia 2021 r. podniesiono o kolejne 70 procent.

– Takie decyzje rady gminy podjęte na wniosek wójta uplasowały nas w pozycji lidera w wysokości opłat za śmieci wśród gmin powiatu krasnostawskiego. Inne samorządy naszego regionu, pomimo tego że znajdują się w znacznie trudniejszej sytuacji finansowej, nie obciążają mieszkańców tak wysokimi daninami, ponieważ rozumieją, że wysokie opłaty podrażają i tak wysokie koszty utrzymania, szczególnie dotkliwe stają się dla rodzin wielodzietnych – argumentują autorzy listu.

Rada gminy rozpatrzeniem petycji zajęła się na ostatniej (14 października) sesji. I zdecydowaną większością głosów (14 za, jeden wstrzymujący się), przyznała, że petycja jest częściowo zasadna. Radni uznali, że ulga za odbiór śmieci należy się tym mieszkańcom, których dochody nie przekraczają kwoty uprawniającej do korzystania z pomocy społecznej, a także rodzinom wielodzietnym, korzystającym z karty dużej rodziny. Stawka dla tych osób wyniesie 12 zł. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here