Bezimienni, Zuchwali, Nieugięci…

Wyróżniona praca Ewy Potapczuk ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie

Poznaliśmy zwycięzców IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.


Po raz kolejny relacjonowaliśmy przebieg cieszącego się od lat zasłużoną renomą konkursu organizowanego przez lubelską Fundację im. Kazimierza Wielkiego. W gronie dotychczasowych laureatów są uczniowie z całej Polski, ze szkół podstawowych i średnich, bo do uczniów tego typu placówek jest adresowany. Pierwotnie należało wysyłać prace w trzech kategoriach: literackiej, multimedialnej i plastycznej do 31 stycznia br. – ogłoszenie wyników planowano 1 marca.

Jednak, ze względu na dużą ilość próśb o przedłużenie terminu nadsyłania prac, przesunięto go na 20 lutego, a ogłoszenie wyników zaplanowano na stronie konkursu na dzień 9 marca. Tak się stało. Wśród 62 zwycięzców i laureatów mamy uczennice i uczniów z całej Polski – zarówno z dużych i bardzo dużych miast, jak i tych małych oraz ze szkół wiejskich. Jednym słowem uczestnicy mogliby o sobie powiedzieć to, co stwierdził mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” na temat swoich żołnierzy: „My jesteśmy z miast i wiosek polskich”.

Nazwy niektórych szkół pojawiały się już wcześniej w annałach konkursu – w tym roku reprezentowali je kolejni laureaci. Bardzo ciekawa jest tematyka prac – obok postaci powszechnie znanych pojawili się żołnierze albo struktury podziemia, o których pamięć przetrwała w lokalnych wspólnotach czy uczestnicy konspiracji na terenach wcielonych do Związku Sowieckiego. Tym razem na liście zwycięzców mamy przedstawicieli Lublina! W kategorii „Prace literackie – szkoły podstawowe” wyróżnienie zdobyła Anna Kufel, uczennica klasy VI „a” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego, za pracę „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni – opiekun Ewa Warowna, nauczyciel historii. – Zawsze staram się zachęcać i inspirować uczniów, by brali udział w ciekawych i wartościowych konkursach. Myślę, że to obowiązek nauczyciela historii – dbać o pamięć o Bohaterach. Ania ma dobre pióro i ogromną wrażliwość. Cieszę się, że jej praca została wyróżniona – stwierdziła pani Ewa.

– Na wybór konkretnego tematu dotyczącego udziału kobiet w walce o niepodległość naszego kraju wpłynęła świadomość mojej córki, jak wielkiego heroizmu wymagało to od nich. Musiały one nierzadko zapomnieć o swoich instynktach macierzyńskich i przedłożyć dobro ojczyzny nad dobro swoich dzieci. Ania uważa, że jej nie byłoby stać na taki gest, choć uważa się za patriotkę. Z tego względu zdecydowała, że przynajmniej w ten sposób – pisząc pracę o wspaniałych kobietach-bohaterkach, odda im cześć i podkreśli ich wielki wkład w odzyskanie wolności Polski, którą dzisiaj możemy się cieszyć – zdradziła motywację córki pani Nel Szyszka-Kufel.

Nagrodzona praca Michała Szymaniaka ze Szkoły Podstawowej nr 28
w Lublinie

W kategorii „Prace plastyczne – szkoły podstawowe” II miejsce zajął Michał Szymaniak z klasy 8 „e” w Szkole Podstawowej nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej za pracę pt. „Marian Bernaciak – »Orlik« – nasz bohater” (Marian Bernaciak był dowódcą oddziału WiN na Lubelszczyźnie, poległ w walce – JD), opiekun Daniel Osiński, nauczyciel historii. – Tak naprawdę dopiero pod koniec poprzedniego roku szkolnego odkryłem talent Michała Szymaniaka do tworzenia według mnie znakomitych dzieł i postanowiłem w tym roku szkolnym z nim popracować…

Namówienie Michała do udziału w konkursie nie było trudne – bardzo lubi malować, szczególnie rzeczy związane z historią, a obecnie właśnie przerabialiśmy tematy związane z Żołnierzami Wyklętymi. Sam wybrał bohatera i chwała mu za to. Postać „Orlika” nie jest wielu osobom bardzo znana, bo są bardziej „znani” bohaterowie wojenni… Michał ma umiejętność w fajnej komiksowej formie przedstawiać losy poszczególnych bohaterów, dzięki czemu możemy więcej dowiedzieć się o poszczególnych zasługach żołnierzy niezłomnych… Bardzo cieszył się  z drugiego miejsca – powiedział pan Daniel.

W tej samej kategorii wyróżnienie za pracę pt. „Bezimienni, Zuchwali, Nieugięci” zdobyła Ewa Potapczuk – uczennica klasy 6 „f’ w Szkole Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza, opiekun Renata Seroka, nauczyciel historii. Jak przyznała wyróżniona uczennica, inspiracją do jej stworzenia była dla niej zdobyta wiedza i chęć pokazania bohaterstwa i trudu w dużej mierze anonimowych żołnierzy. Wiedza, ponieważ w tym roku w Szkolnym Konkursie dla klas szóstych „Żołnierze Wyklęci” w gronie 91 uczniów, przygotowanych przez Renatę Serokę – jednocześnie organizatorkę konkursu – wykazała się największymi wiadomościami i zajęła w nim I miejsce ex aequo. To w trakcie przygotowań do niego Ewa została zachęcona przez panią Renatę do wzięcia udziału w IX edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

W kategorii „Prace plastyczne – szkoły ponadpodstawowe” wyróżniono Annę Olech, reprezentującą Bursę Szkolną nr 1, za pracę „Wilk nie sprzymierza się z niedźwiedziem”, opiekun Katarzyna Kot. Jak się okazuje, malowanie jest pasją wyróżnionej i chciała zaprezentować swoje prace na szerszym forum. Lubelskie wątki pojawiły się także w pracach innych uczestników – Małgorzata Haszler ze Szkoły Podstawowej w Starosiedlu w kategorii „Prace multimedialne – szkoła podstawowa” zdobyła III miejsce za pracę „Lubelski Zamek – Henryk Wieliczko ps. »Lufa«” (H. Wieliczko był żołnierzem 5 Wileńskiej Brygady AK straconym w więzieniu na Zamku – obecnie trwa poszukiwanie jego szczątków – JD). Joanna Dudziak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here