Bezpieczeństwo łączy

Ponad 90 osób wzięło udział w imprezie „Bezpiecznie na drodze i z policją”, która odbyła się 6 maja w Syczynie. Tego dnia wypadał akurat Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna z Wierzbicy, wiceprzewodniczący rady gminy Zdzisław Muszański a pomagało Koło Gospodyń Wiejskich z Syczyna. Na rozpoczęcie ks. Piotr Raszyński, proboszcz miejscowej parafii odmówił modlitwę za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny.
W tym roku na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Lidia Nazimek z WORD w Lublinie wygłosiła prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przypominała o konieczności przestrzegania przepisów. Mówiła jak istotne jest, by piesi byli widoczni na drodze, zwłaszcza po zmierzchu. Młodym uczestnikom imprezy przekazała specjalne fluorescencyjne opaski, dzięki którym kierowcy aut będą ich widzieć z daleka. O bezpieczeństwie mówił także wójt Wierzbicy, Andrzej Chrząstowski. A o właściwym zachowaniu i zasadach udzielania pierwszej pomocy pokrzywdzonym w wypadkach mówiła doktor Lucyna Sado, radna powiatu chełmskiego. Najmłodszym najbardziej przypadł do gustu pokaz policyjnych psów. Funkcjonariusze pokazywali jak porozumiewają się ze swoimi czworonożnymi partnerami, jak psy reagują na komendy głosowe i gesty. Mundurowi opowiedzieli mieszkańcom jak wygląda selekcja i przyjęcie do służby psa policyjnego, jakie rasy psów służą w policji, jakie wykonują zadania, ile lat trwa służba policyjnego psa i co dzieje się z nim, kiedy przechodzi na emeryturę.
– Serdecznie dziękujemy sponsorom Firmie „Drwal” Paweł Buch oraz Zakładom Przetwórstwa Mięsnego Gramar Łojewski Krzysztof we Włodawie za życzliwość i pomoc, jaką okazali wspierając nasze działania – mówi Z. Muszański. – Dziękujemy również wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie, poświęcenie swojego czasu i udział w spotkaniu. (bf)